O Bölüm 2 Film Afişi

O Bölüm 2 Filmi Eleştirisi

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlanan “O” filminin ikinci bölümü beyazperdede.

Mama” filmiyle korku sinemasında istediği ölçüde ses getiremeyen Andy Muschietti “O” filmleriyle dikkat çekti demek doğru olacaktır. Pek çok King romanı uyarlaması izlediğim şu son birkaç yılda Muschietti sinematografi olarak başarılı iki film ile bize hünerlerini sergiliyor.   
İlk filmde Pennywise isminde, palyaço görünümlü ancak istediği her forma bürünebilen ve insanların; özellikle de çocukların korkularından beslenen kötü yaratık ile yedi arkadaşın ona karşı mücadelesini görmüştük. Filmin sonunda bir yenilgi alsa da henüz kâbus bitmiş değildi. İkinci bölüm ise Jessica Chastain, James McAvoy, Bill Hader, Isaiah Mustafa, Jay Ryan, James Ransone ve Andy Bean’ın hayat verdiği yedi arkadaşın büyüdükleri ve eğer kötülük geri dönerse onu durdurmak üzere geri dönecekleri üzerine ettikleri yemini yerine getirmelerini izliyoruz. Senaryo ise Annabelle ve The Nun gibi James Wan / Korku Seansı evreninin filmlerinin de senaryolarını yazan Gary Dauberman tarafından hazırlanmış.
 
Film, genel hatlarıyla ilk bölüm ile oldukça benzer bir çizgi üzerinde ilerliyor. Yaşanan olaylar bir kısır döngüde. Karakter gelişimleri ilk bölümün aynısı denebilecek seviyede paralel ilerliyor. Yalnız burada Pennywise’ın geçmişine dair dokunuşlar bulunuyor. “Arkadaşlık ve yeniden bir araya gelme” temasının hakim olduğu film bu açıdan kendini bayağılaştırmış demek yanlış olmaz. 
 
Sinematografide beklenen lezzeti veren film aynı zamanda yapılmış diğer Stephen King uyarlamalarına da güzel göndermeler barındırıyor. İlk akla gelen ve Usta Yönetmen Stanley Kubrick imzalı “The Shining”, daha yeni bir uyarlamasını izlediğimiz “Hayvan Mezarlığı” “Carrie” ve bazı başka ufak dokunuşlar mevcut. 
 
Ses ve Müzik kullanımı ilk filmden farkı olmamakla birlikte güzel bir dengede ilerliyor. Sizi çok fazla yormayan bir ritim yakalanmış. Kurgu olarak ise çok basit bir sistem izlenmiş ancak yine de bir korku filmine göre bir sonraki sahnede ne olacağını tahmin etmekte zorlandığınız durumlar olacaktır. 
 
Keyifli Seyirler
 

Yorumlar