Öğretmenlerle İlgili En İyi 5 Film

avatar
Anonim Editör

The Road Home - 1999/Çin - Eve Dönüş Yolu

The Road Home - 1999/Çin - Eve Dönüş Yolu
Yönetmen: Zhang Yimou - Oyuncular: Zhang Ziyi, Honglei Sun, Hao Zheng

Ana teması eğitim veya öğretimden ziyade daha kişisel bir hikaye olan The Road Home, bu alanda fazla bilinmeyen ancak izlediğiniz için hiçbir zaman pişman olmayacağınız oldukça keyifli bir film. Babasının ölüm haberi üzerine büyüdüğü kasabaya dönen Çinli iş adamının annesi ve babasının geçmişine yaptığı yolculuğa tanık oluyoruz. Köyün öğretmeni olan babasının köyde çocuklar ve eğitim için yaptıkları ve idealist öğretmen karakteri filme çok ayrı bir anlam katıyor. İçinde aşk, aile ve eğitim sevgisi olan sıcacık bir film izlemek isteyenlere ilk önerimiz The Road Home.

 

Dead Poets Society - 1989/ABD - Ölü Ozanlar Derneği

Dead Poets Society - 1989/ABD - Ölü Ozanlar Derneği
Yönetmen: Peter Weir - Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Eğitimle alakalı filmler denildiğinde muhtemelen dünya çapında akla gelen ilk film olan ve eğitim hayatı boyunca birçok öğrenciye izletilen Ölü Ozanlar Derneği, eğer hala izlemediyseniz sizlere önereceğimiz ikinci film. 1950’li yıllarda İngiltere’deki Welton Akademisi’nde geçen ve eğitimi tamamen dogmalara dayanan bir okulu anlatan hikayede gidişat İngilizce öğretmeni John Keating’in okula gelmesi ile değişir. Keating, öğrencilerini kalıplardan, ezberlerden, dogmalardan kurtarır; bütün okulun bakış açısını değiştirir, ufkunu genişletir. Ölü Ozanlar Derneği’ni izleyip, John Keating’in devrimci mücadelesine tanık olan herkesi aynı dönemde, aynı şartlarda, aynı ülkeyi anlatan bir başka eğitim filmi olan Lindsay Anderson’un 1968 tarihli If... (Eğer…) filmini izlemeye davet ediyoruz.

Mr. Holland’s Opus - 1995/ABD - Sevgili Öğretmenim

Mr. Holland’s Opus - 1995/ABD - Sevgili Öğretmenim
Yönetmen: Stephen Herek - Oyuncular: Richard Dreyfuss, Glenne Headly, Jay Thomas

Öğretmen filmleri denildiğinde bütün listeleri zorlayacak olan Mr. Holland’s Opus; müzik ve azim dolu hikayesi ile gönüllerde taht kuruyor. Richard Dreyfuss’un performansı ile şahlanan film en büyük amacı bir beste yapmak olan Glen Holland isimli bir öğretmeni anlatıyor. John F. Kennedy Lisesi’nde unutulmaz bir 30 yıl geçiren Holland, en büyük hediyesini de bu 30 yılın sonunda alıyor.

Freedom Writers - 2007/Almanya, ABD - Özgürlük Yazarları

Freedom Writers - 2007/Almanya, ABD - Özgürlük Yazarları
Yönetmen: Richard LaGravenese - Oyuncular: Hilary Swank, April Lee Hernandez

Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hikayesini anlatan filmde Genç bir öğretmen kendisini; öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir. Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, her biri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleriyle paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir.

 

Taare Zameen Par - 2007/Hindistan - Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir

Taare Zameen Par - 2007/Hindistan - Yerdeki Yıldızlar/Her Çocuk Özeldir
Yönetmen: Aamir Khan - Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary

Yine oldukça çok seveni bulunan ve son dönemlerde eğitim kurumlarında mutlaka izletilen filmlerden olan Her Çocuk Özeldir, resim öğretmeni ile tanışması sonucunda hayatı değişen sorunlu bir çocuğun hikayesini anlatıyor. Harfleri ve sayıları algılama problemleri yaşayan, çok düşük notlar alan, farklı yapısından dolayı sosyalleşemeyen Ishaan’ın öyküsü bizlere anlatılıyor. Daha çok çalışsın denilerek yatılı okula verilen Ishaan, resim öğretmeni Nikumbh ile tanışır ve başarılı bir hayata yelken açar.