'Omar Ve Biz' Mart Ayında Altı Uluslararası Festivale Daha Katılacak

'Omar Ve Biz' Mart Ayında Altı Uluslararası Festivale Daha Katılacak

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı Omar ve Biz filmi altı Uluslararası Festivale daha katılacak.

Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu OMAR VE BİZ güncel hikayesinde barındırdığı çatışmayı “ön yargılar ve iletişimsizlik” üzerine sorduğu evrensel sorular ve politize olmadan sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası sanat severler tarafından taktir toplamaya devam ediyor.

Omar ve Biz

5 Mart’ta Portekiz’de Fantasporto Directors Week - Yönetmenler Haftası’nda yarışacak, 17-18 Mart’ta Bulgaristan’da düzenlenen 24. Sofya Film Festival / Balkan Filmleri yarışmasında yönetmenlerin katılım ve söyleşisi ile gösterilecek.
 Kültür Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekilen Omar ve Biz, aynı hafta Hindistan’da gerçekleştirilecek Habitat Uluslararası Film Festivali Resmi Seçki de yer alacak, 20-29 Mart’ta Almaya’da düzenlenen Nürnberg Türk Film Festivali / Onat Kutlar İnsan Hakları Yarışması’nda yer alacak. 27 Mart - 29 Mart - Amerika’da düzenlenen Boston Turkish Film Festivali Resmi Seçkisinde Boston Müzesi’nde gösterimi yapılacak, Film bu etkinlikle eş zamanlı 29 Mart’ta NEPA Film Festivali’nde Pensivlanya’da da gösterilecek.

Omar ve Biz Konusu

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.
Türkiye | Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri (Menderes Samancılar) ’nin hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur.
Yaşadığı insani tecrübe Ismet’in politik bakış açısı ve ön yargılarıyla yüzleşmesini sağlayacaktır. Filmin ana karakterleri *Omar ve *Mariye Türkiye’de geçici göçmen olarak yaşayan (*Taj Sher Yakub ve *Hala Alsayasneh) Suriye’li iki göçmen oyuncu tarafından canlandırmaktadır.

Yorumlar