Önsezi Kitabı Film Afişi

Önsezi Kitabı Filmi Eleştirisi

Carlo Hintermann'ın Önsezi Kitabı filminin Cinedb eleştirisi...

Bu sene Filmekimi Galaları çevrimiçi seçkisinde yer alan ve yönetmenliğini Carlo S. Hintermann’ın, yapımcılığını ise ünlü yönetmen Terrence Malick’in üstlendiği; Venedik Film Festivali Uluslararası Eleştirmenler Haftası bölümünün de açılış filmi olan Önsezi Kitabı; İKSV’de çevrimiçi olarak gösterime açıldı. Game of Thrones dizisinden tanıdığımız Charles Dance ve Outlander dizisiyle karşımıza çıkan Lotte Verbeek’in başrollerini üstlendiği film, 18. Yüzyıl tıp tarihini araştıran genç bir doktor olan Eva ve araştırdığı bu dönemin doktorlarından biri olan Prusyalı doktor Johan Anmuth’un, bir kitap aracılığıyla geçmiş ve gelecek arasında bir köprü kurmasına odaklanıyor. Genç doktor Eva, kariyerini bırakıp tıp tarihini araştırmak üzere bir üniversiteye çalışmaya gelir; araştırması kapsamında da doktor Anmuth’un kitabını incelemesiyle birlikte doğa, insan bedeni, ruh, kader gibi konuları farklı bir açıdan sorgulamaya başlar. Eva araştırması gereği Anmuth’un kitabını okudukça hayatlarının nasıl kesiştiğini fark etmeye başlar, bu da onu geçmişten geleceğe doğru uzanan bir nevi ruhani bir yolculuğa çıkarır.
Özellikle görsel açıdan öne çıkan filmin mizanseni ve sinematografisi olağanüstü bir büyüleyiciliğe ve etkileyiciliğe sahip. Kullanılan sahne malzemeleri ve elbiseleri, renk paletinin sahneye uygulanışı, oyuncuların sahne içinde yerleşmesiyle oluşturmuş oldukları kompozisyon, filmin mizansenini büyüleyici bir çekicilikle seyirciye sunuyor. Mizanseni oluşturan bütün bu bileşenler her sahneyi adeta sanatsal bir tablo gibi mest eden birer esere dönüştürüyor ve bu göz kamaştıran görseller seyirciyi fazlasıyla kendine hayran bırakıyor. Filmin sinematografisi ise seyirciyi tam anlamıyla ele geçiriyor; bu da kamera açılarının özenle seçilmesi ve kameranın zekice hareket etmesinden kaynaklanıyor. Filmde kamera sadece bir obje olmaktan çıkıyor ve sanki görünmez bir karaktermiş gibi hareket ediyor; kameranın bu şekilde hareket etmesiyle de seyirci farklı dünyalarda ve zamanlarda seyahat edebilen bir ruh gibi karakterlerin arasında dolaşıyor ve bulunduğu ortama çabucak adapte oluyor. Buna ek olarak sahnelerin filmin ses miksajı ve müzikleri ile bütünleşmesiyle de filmin sanatsallığı epey artıyor ve seyircinin ruhunu sanatla beslemeyi başarıyor. 


Öte yandan filmin en büyük sorunu ise kurgusundan ve senaryosundan kaynaklanıyor. Film her ne kadar görsel açıdan başarılı bir şekilde sahneye yansıtmış olduğu mizanseni ve sinematografisi ile seyirciyi geçmişten geleceğe bir yolculuğa çıkarmayı başarsa da, senaryoda bazı noktalar çok havada kalıyor. Film başlarda konu bakımından bazı vaatlerde bulunsa da, onları yüzeysel bir seviyede bırakıyor ve sonunda bu vaatlerin altını doldurmuyor, bundan dolayı da daha detaylı bir şekilde işlenmesi gereken konuların altı boş kalıyor, bu da seyirci için bazı yerlerin anlamlandırılmasını bir hayli zorlaştırıyor. Eva şimdiki zamanda kitabı okudukça geçmişe gider, kitapta geçen geçmişteki karakterleri de aynı oyuncuların canlandırması, bir kitap okurunun hayal gücünde kendini ve çevresindekileri kitaba dahil etmesi durumunu andırıyor, bu durum da hayal ve gerçek arasındaki çizgiyi biraz bulanıklaştırıyor. Bununla beraber oyuncuların performansları kötü olmasa da, biraz sıradan kalıyor ve seyirci üstünde pek bir etki bırakmıyor. 


Film baştan sona fazlasıyla merak uyandırıyor ve seyirciye harika bir görsel şölen sunuyor. Her ne kadar senaryodaki zayıflıklar bazı şeyleri cevapsız bırakıyor olsa da; film seyirciyi daha ilk dakikadan hiç sıkmayan, keyifli bir ruhani yolculuğa çıkmaya davet ediyor ve bu yolculuk seyircinin mantığını tam olarak tatmin etmese de ruhunu beslemeyi başarıyor. Belki de senaryodaki bazı şeylerin mantıkla anlaşılması değil, ruhsal açıdan hissedilmesi gerekiyordur; sonuçta film bunları sorgularken seyirciyi ruhani bir yolculuğa çıkarıyor ve Eva ile birlikte seyirciye de farklı bir bakış açısı sunuyor. Filmin, bazı eksikliklerine rağmen Filmekimi seçkisinde bulunan başarılı filmlerden biri olduğunu düşünüyorum. Filmi izleyecek olan herkese şimdiden iyi seyirler dilerim.

Yorumlar