Organize İşler Sazan Sarmalı Film Afişi

Organize İşler Sazan Sarmalı Filmi Eleştirisi

Asım Noyan’ın kızının evlenmek üzere olduğu adamın dolandırılmasıyla başlayan hikâye.

Bu film hakkında şimdiye kadar neler okudunuz, neler dinlediniz bilemiyorum ama unutun onları. Çünkü göz gezdirdiğim birkaç yerde bu film için “kötü” deniliyordu. Şunu samimiyetle söyleyebilirim ki uzun zamandır zevk alarak izlediğim tek Türk filmiydi. Aksiyonuyla, karakterleriyle, kurgusuyla, görüntüleriyle organize bir film.

Asım Noyan’ın kızının evlenmek üzere olduğu adamın dolandırılmasıyla başlayan hikâyeye ek bir yandan da Asımın çetesinde yer alan Taklacı Ziya’yı yakalamaya çalışan Sarı Saruhan’ın hikâyesi anlatılıyor. İç içe geçen bu olaylar sarmalı filmin konusunu oluşturuyor.

İlk filme oranla daha çok aksiyon sahnesi bulunan filmde şehir içinde geçen araba takip sahneleri hayran olunacak cinsten. Görüntü ekibinin ortaya çıkardığı iş sayesinde 2 saatlik av-avcı hikâyesini sıkılmadan izleniyor. Sazan Sarmalı; ilk filme göre daha karikatürize olmuş. O zamanlar Yılmaz Erdoğan’ın öğrencisi olan oyuncuların hepsi şimdi birer yıldız. Filmde bir yıldızlar şölenine tanıklık ediyoruz. Her biri canlandırdıkları rollerle kendilerine güldürmeyi başarıyorlar.

Adanalı olmasa süper kahraman olacak olan KIvaç Tatlıtuğ, filmde enfes bir oyunculuk sergiliyor. Sarı Saruhan karakterini  “kıskıskıskıs” gülüşüyle hayatımıza katıyor. Ezgi Mola neşesiyse, enerjisiyle Lerzan’a can veriyor, bizlere umut veriyor. Yılmaz Erdoğan girdiği doktor rolü ve dudaklarıyla muhteşem bir iş çıkartıyor. Nam-ı değer Taklacı Ziya’mız Okan Çabalar ise adeta parlıyor. Ata Demirel’in konuk oyunculuk yaptığı filmde maalesef Bensu Soral’ın oyunculuğu zayıf kalıyor.

Yıllar sonra para için devam filmi çekilmiş bir iş olmaması, Erdal Tosun hatırasının bulunması, eminiz ki sosyal medyada paylaşılacak pek çok repliğin yer alması, İstanbul’a yeniden aşık edecek çekimlerin olması bu filmi sinemada izlenmeye değer kılar. Her şeyi geçin Kıvanç Tatlıtuğ’un Sarı Saruhan’ı için bile gidilir.  

Kendinize ve sevdiklerinize bir iyilik yapın…

Yorumlar