Oscar'a Doğru: Call Me By Your Name

12 Şubat 2018
Yönetmen: Luca Guadagnino
Oyuncular: Timothée Chalamet, Armie Hammer, Michael Stuhlbarg
 
Film 1983 İtalya’sında geçiyor. Hikayedeki ana karakter Elio, ailesiyle birlikte İtalya’ da bir tatil bölgesinde yaşayan, günlerini piyano çalıp, kitap okuyarak geçiren 17 yaşında bir gençtir. Oliver ise Elio nun eski Yunan kültürü üzerine araştırmalar yapan babası Profesör Perlman’ın yanına araştırma asistanı olarak Amerika’dan gelmistir. Filmin ana temasi bu iki genc adamin yaz boyunca yaşadıkları duygusal yakınlaşma üzerine kuruludur.   
Öncelikle filmin yönetmeni Luca Guadagnino’ dan söz etmeliyim. İtalyan yönetmen, Call Me by Your Name ile 2017’nin en çok konuşulan, eleştirel anlamda en başarılı filmlerinden birine imza atmiş. Filmin temposu 1980 ler İtalya’ sina uygun, şiir gibi su gibi akıyor. Yönetmen doğa ve müziği bir araya getirip eşşiz kareler yaratmış. Filmi izlemeye başladığınızda kaçınılmaz bir şekilde odağın cinsel kimlikler üzerine oturtulduğunu hissediyorsunuz. Devam eden süreçte bu düşünceniz değişiyor ve yönetmen size gerçek bir sanat eseri izlediğinizi hissettiriyor.   
Geçen yıl “En İyi Film” ödülünü biraz da zorlama ile Moonlight  filmi almıştı. Film, alt sınıftan siyahi bir çocuğun toplumsal ve bireysel cinsiyetlere anlam vermeye çalışırken kendi kimliğini keşfetme sürecini güçlü görseller ve berrak bir anlatımla sunuyordu. Aynı temalı bu iki filmi karşılaştırdığımızda şunu rahatça söyleyebilirizki; Luca Guadanino’nun Call Me By Your Name filmi geçen yıl yarışmış olsaydı, tereddütsüz “En İyi Film” ödülünü kucaklardı. Zira film, türünün en iyi örneklerinden biri.  
Oyunculukları inceleyecek olursak, filmde akılda kalan tek bir isim var. Göz dolduran performansıyla Elio’ nun babası Profesör Perlman rolünde izlediğimiz Michael Stuhlbarg. Tek olumsuzluk Profesor Perlman’ ın filmde çok fazla sahnesinin olmaması. Salt bu yüzden Oscar ödülünü kaçırabileceğini düşünüyorum. Aksi halde “En İyi Yardımcı Erkek” Oscarı için  Michael Stuhlbarg’ i tek geçerdim. Umarım bu ödülü yine de kazanır… 
 
Filmin başrolünde yer alan genç oyuncu Timothee Chalamet övgüleri hak eden bir başka isim. Filmin genelindeki etkileyici performansını sürdürürken, finalde top noktasına ulaşıyor. Bundan sonra ismini sık sık duyacağımızı düşünüyorum. Fakat Oscar için biraz daha tecrübe edinmesi gerekiyor. 
Filmde Oliver karakteriyle izlediğimiz Armie Hammer’in performansı yeterince iyi değildi. Film içindeki rol ağırlığı dikkate alındığında oyunculuğunun oldukça etkisiz kalığını düşünüyorum. Yani Hammer, rolünün hakkını veremiş. 
 
Sonuç olarak, Call Me by Your Name, sinema sanatının hemen tüm gereklerini iyi şekilde yerine getirmiş muhteşem görsellik ve akıcı anlatım ile izleyene keyif veren başarılı bir film olmuş. Sadece Profesör Perlman ile Elio’ nun finaldeki sahnesi bile  uzun süre akıllardan çıkmayacak ve filmi hatırlanır kılacaktır. 
 
Şimdiye kadar izlemediyseniz şiddetle tavsiye edilir bir film.  
İyi seyirler.  
Sevgiyle kalin...  
 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.