Oscar'a Doğru: Darkest Hour

01 Şubat 2018
Yönetmen: Joe Wright 
Oyuncular: Gary Oldman, Lily James, Ben Mendelsohn, Kristin Scott Thomas, Stephen Dillane 
 
Darkest Hour, 6 dalda Oscar adaylığı kazanarak Oscar’ ın ses getiren yapımlarından olacağını şimdiden belli etti. Bu adaylıklardan en iyi film ve en iyi erkek oyuncu adaylığı kuşkusuz önemli adaylıklar. 
 
Deneyimli yönetmen Joe Wright'ın yönetmenliğini üstlendiği film, İkinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında Winston Churchill' in, Hitler' in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatıyor. 
 
Churchill, hayatının belki de en büyük sınavından geçecektir. Hayatında zor ve geri dönüşü olmayan ikilemlerden birini yaşar. Ya Nazi Almanyası ile barışçıl bir anlaşma yolu bulmaya çalışmalıdır ya da milletinin bağımsızlığı ve idealleri için Nazilerin karşısında sımsıkı durmalıdır. Churchill, durdurulamaz Nazi güçleri Batı Avrupa'da ilerlerken ve istila tehditi kapıdayken bu zor zamanlarda dik durmalı, bir ulusu ayağa kaldırmalı ve dünya tarihinin ilerleyişini değiştirmelidir. Harekete geçmesini zorlaştıran faktörler arasında, şüpheci bir Kral ve kendisine karşı planlar yapan partisi de yerini almıştır.
 
Bu yılki Oscar ödüllerinde hem 2. Dünya Savaşı hem de Churchill’ in 2 aday filmde birden işlenmiş olması şaşırtıcı. Dunkirk de esas itibariyle Churchill dönemini anlatıyordu. İzleyenler için iki film birbirinin devamıymış gibi bir his uyandırabilir. Dunkirk’ de sahadaki atmosferi izlerken Darkest Hour’ da ise döneme uzaktan bakıp merkezdeki atmosferi izliyoruz. 
 
Gelelim filmin Oscar’ daki şansına. Darkest Hour güçlü rakiplerinden dolayı en iyi film adaylığında pek şanslı değil gibi. Fakat filmin başrol oyuncusu Gary Oldman aday olduğu en iyi erkek oyuncu kategorisinde şansının oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Zira özellikle bu yıl en iyi erkek adaylarını geçmiş yıllara nazaran daha zayıf. Bu anlamda Gary Oldman’ ın performansı ön plana çıkıyor. 
 
Oldman dışındaki oyunculuklar filmin tamamlayıcı unsurları konumunda diyebiliriz. 
En iyi görüntü yönetmeni, en iyi yapım tasarım, en iyi kostüm tasarım ve saç makyaj tasarımı adaylıklarında şansının diğerler adaylarla aynı oranda olduğunu düşünüyorum. Zira ön planda olmasını gerektiren bir özelliği yok. 
 
Sonuç olarak tarihi bir kişilik ve tarihi bir döneme ışık tuttuğu için özellikle izlenmesi gereken Darkest Hour ile Gary Oldman’ dan müthiş bir performans izleme şansı da yakalayacaksınız. 
 
İyi seyirler
 
 
En Karanlık Saat / Darkest Hour

En Karanlık Saat / Darkest Hour

Vizyon Tarihi: 02 Şubat 2018
Yönetmen:
Yapımcı:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.