Oscar' a Doğru: Dunkirk

07 Şubat 2018
Yönetmen: Christopher Nolan
 
Oyuncular: Tom Hardy, Cillian Murphy, Aneurin Barnard, Mark Rylance
 
Dunkirk, Fransa’ nın kuzeyinde Manş Denizi kıyısında stratejik öneme sahip bir şehirdir. İkinci Dünya Savaşı’ nın stratejik olarak en kritik gelişmelerinden biri burada yaşanmıştır.  Almanlar 400 binden fazla kişiden oluşan İngiliz – Fransız kuvvetlerini Dunkirk’ te sıkıştırmışlardır. Savaşın Almanlar lehine sonuçlanması beklenirken Hitler ani bir kararla saldırıdan vazgeçip bekleme kararı alır. Dunkirk’ te sıkışan askerler çaresizce ölümlerini beklerken Churchill’ in hamlesiyle zor durumdaki askerleri kurtarma operasyonu başlatılır ve beklenenin çok üzerinde asker kurtarılır.   
Bu gelişme pek çok tarihçiye göre İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirmiş ve Almanya’nın savaşı kaybetmesine neden olmuştur. Dunkirk de bu önemli tahliye harekatını konu alıyor. Yönetmen Christopher Nolan’ ın mükemmel işlerini hepimiz ilgiyle takip ediyoruz. Özellikle Inception, Interstellar ve The Dark Knight üçlemesi gibi modern klasikleri izlemiş olanlar Christopher Nolan’ ın çağımızın en önemli yönetmenlerinden biri olduğunu kabul edecektir. 
Şimdiye kadar 10 film çekmesine rağmen hiç Oscar adaylığı tecrübe etmeyen Nolan’ ın filmlerinden de sadece Inception Oscar’da en iyi film adayı olmayı başarmıştı. Bu yıl Dunkirk, en iyi yönetmen ve en iyi film dahil olmak üzere 8 dalda birden Oscar adaylığı alarak Nolan için tüm zamanların açığını kapatacak gibi görünüyor.   
Yönetmen, diğer filmlerinde olduğu gibi Dunkirk’te de farklı bir kurgu tekniği denemiş. Filmde olaylar üç farklı zaman örgüsünde gelişiyor. 
Birincisi askerleri kurtarmaya giden sivil bir teknede yaşananlar ve bu bir gün sürüyor. İkincisi Dunkirk’te umutsuzca bekleyen askerlerin bulunduğu kısım ve bu bir hafta sürüyor. Sonuncusu ise havada Alman hava güçlerine karşı savaşan bir uçakta yaşananları ele alıyor ve bu ise bir saat sürüyor. 
Bu üç ayrı zamanın başlangıcı ve bitişi  filmin başlangıcı ve sonuna denk geliyor. Bu muazzam kurgu filmin en başarılı ve en önemli özelliği. 
Dunkirk’ ü izlerken Nolan’ ın bu filmi özellikle Oscar icin çekmiş olduğu hissine kapılıyorsunuz. Filmde senaryo dahil bir çok unsur tamamen arka plana atılmış ve sadece gerçekçi savaş atmosferi yaratmanın üzerinde durulmus. Filmin çoğu sahnesinde diyalog yok ve sadece müzik eşliğinde savaş sahnelerine tanıklık ediyoruz. 
Daha da önemlisi film içerisinde ilgi çekici birkaç küçük hikaye dışında genel olarak bütünlük sağlayıcı bir hikaye yok. Dahası bizi filme bağlayacak bir kahraman karakter de yok. Figüranlar dışındaki onlarca oyuncu hepsi birer başrol gibi. Bu durum, filmin 3 ayrı kurgu üzerine kurulup anlatılmasından kaynaklanıyor. Fakat bu kurgularda da karakterlerden ziyade olaylar ön planda. Bunu özellikle mi yapmak istedi gerçekten kendisine sormak isterdim. 
Filmin başrol oyuncusu olarak lanse edilen Tom Hardy’ nin filme ciddi bir katkısı olduğunu düşünmüyorum. Zira neredeyse filmin tamamında karakteri maskeli olarak izliyoruz. Mark Rylance ise sade ve etkili bir oyunculuk sergiliyor.   
Başrole en yakın oyuncu olan Fionn Whitehead, Aneurin Barnard, Kenneth Branagh ve filme dahil olması sürpriz olan One Direction üyesi Harry Styles kadronun diğer dikkat çeken isimleri arasında…  
Filmde diyalogların az olması filmin müziklerini yapan Hans Zimmer’ a yaramış. Filmdeki başarılı gerilim ve savaş sahneleri filmin müziği ile butunleşik bir hava yaratıyor. Bana gore Dunkirk, Oscar’ ın en iyi film müziği dalindaki en güçlü adayı. Filmin bu ödülü alması yerinde ve beklenen bir sonuç olacaktır.
Belli ki Nolan filmi çekerken “En iyi yönetmen” “En iyi film” dallarını hedef almış olabilir. Fakat bu 2 dalda ödüle çok yakın olmadığını düşünüyorum.
Film teknik dallarda En iyi kurgu, En iyi müzik, En görüntü yönetmeni, yapım tasarım, ses miksajı, ses tasarımı kategorilerinde de aday oldu. Bu dallarda ödül şansının çok daha yüksek.  
Sonuç olarak Dunkirk’ ün 90. Oscar Ödülleri için en önemli yapımlardan biri olduğu kesin. Bir çok dalda aday oldu ve büyük olasılıkla ödül de alacak. Fakat asıl merak konusu en iyi film ve en iyi yönetmen kategorilerinde neler olacağı. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.   
Sevgiyle kalın… 
 
 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.