Oscar'a Doğru: Florida Project

Bu sene tek dalda Oscar adaylığı olsada sezonun başarılı filmlerinden birisi; FLORIDA PROJECT.

Yönetmen: Sean Baker

Oyuncular: Willem Dafoe, Brooklynn Prince, Valeria Cotto, Bria Vinaite

 

Film Florida’da Disneyland’a yakın bir yerde, ucuz bir motelde genç annesi Halley (Bria Vinaite) ile birlikte yaşayan Moonee (Brooklynn Prince) ve arkadaşlarını ele alıyor. Moonee ve annesinin maddi durumu oldukça kötü olduğu için motel ücretini bile ödemekte güçlük çekmektedirler. Anne,  hem işsiz hemde çocuk büyütmekten oldukça uzak sosyo- kültürel bir yapıya sahip bir karakterdir. Çocuklar her koşula kolay adapte olup mutlu olmayı başarıyorlar. Moonee de aynı motelde kalan 2 arkadaşı ile birlikte oldukça mutlu bir o kadar da  yaramaz bir karakterdir. Film, gerek anne gerekse Moonee ve arkadasları ile otel sorumlusu Bobby ( Willem Dafoe ) arasında yaşanan sorunları işlemektedir.

Öncelikle yönetmen Sean Beker’ ı kutlamak istiyorum. Bir yönetmen olarak oldukça basarılı bir eser ortaya çıkarmış kesinlikle. Filmde vermek istediği mesajı çok net veriyor. Disneyland bütün dünyada insanların hayalini kurduğu rüya bir yerdir. Yönetmen bize bu rüyanın hemen yanıbaşında yaşanan oldukça zor ama gercek hayatları göstererek Amerikan rüyasının gerçek yüzünü göstermek istiyor diye düsünüyorum. Filmin ışığı ve kullanılan renk konsepti mükemmeldi. Tek olumsuzluk kullanılan bol küfürlü replikler diyebilirim.

Başta da söylediğim gibi film eleştirmenlerden oldukça iyi puanlar almış bir yapım fakat Oscar açısından bence hayalkırıklığı yaşandı.  Zira bir tek En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Filmde Bobby karakterine hayat veren Willem Dafoe’nun basarılı performansı  filme bu adaylığı getirdi. Benim asıl başarılı bulduğum oyuncu minik  Brooklynn Prince ve arkadaşları oldu. Filmi başından sonuna kadar bu çocuklar sürüklüyor. Sanki çocuklar zaten orada yaşıyorda yönetmen kamerayla onları takibe almış gibi. Keşke Oscar ödüllerinde basarılı olan çocukları da düşünüp bir ödül verilseymiş. Neredeyse her yıl olağan üstü başarılı performans sergileyen çocukları sadece izliyoruz. Birileri bu çocukların başarısını da ödüllendirmeli diye düşünüyorum.

Sonuç olarak Florida Project bol küfürleşme dışında izlemekten keyif alacağınız bir film. Tavsiye ederim. İyi Seyirler . Sevgiyle Kalın..

 

Ayhan Görgülü

 

 

 

 

 

 

 

 

Florida Projesi / The Florida Project

Florida Projesi / The Florida Project

Vizyon Tarihi: 23 Şubat 2018
Tür:
Yönetmen:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.