Oscar'a Doğru: Get Out

Sıra Oscar ödüllerinde 4 önemli ödüle aday olan bir filmde. En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dallarında aday olan GET OUT. Yönetmen: Jordan Peele Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford
Oscar ödüllerinde çok sıklıkla rastlamadığımız bir durum söz konusu. Korku filmi olarak lanse edilen bir film Oscar ödüllerinde en önemli ödüllere aday filmlerden birisi oldu. Zira Oscar ödülleri genelde korku filmlerini pek ciddiye almaz. Bende izlemeden önce ne ile karşılaşacağımı baya merak ediyordum. Filmi izledikten sonra farkettim ki film gerçekte sadece bir korku filmi değil, aynı zamanda gerilim ve hatta ucundan biraz da bilim kurgu sayilabilecek bir film. 
Filmin konusuna gelecek olursak; Beyaz Rose ile siyahi erkek arkadaşı Chris bir hafta sonu Rose’nin ailesine ziyarete gitmeye karar verirler. Chris’in bu aile ziyareti hakkında çekingenliği vardır ama Rose onu rahatlatır. Ziyaret sırasında tuhaflıklar ardı ardına gelmeye başlar ve işler şaşırtıcı bir noktaya doğru ilerler. Filmin gizemi ortaya çıncaya kadar geçen 4/3’lük bölüm oldukça heyecanlı geçiyor. Sonrasında ise kahramanın sorunu nasıl çözeceğini bekliyorsunuz. Ben final bölümünün biraz daha etkili olmasını isterdim. Buna rağmen baştan sona bir solukta izleyeceginiz bir film olmuş Get Out.  
Film, seyir zevki açısından çok başarılı bir film olsa da bununla yetinmiyor ve eleştirel olarakta ortaya bir şeyler koyuyor. Günümüz Amerika’sında ırkçılığın farklı şekillerde de olsa hala devam ettiği filmde çok çarpıcı şekilde ortaya konmuş.
Yönetmen Jordan Peele’nin çok enterasan bir hikayesi var. Peele, son dönemlerde dikkat çeken komedyenlerden birisi. Önce filmin seneryosunu yazıyor. Daha sonra da bu filmi kendisi yönetiyor. İlginç olan ise hayatının ilk yönetmenliği olması ve ilk filmi ile de Oscar’a aday oluyor olması. Bu anlamda hem yönetmen olarak hem de özgün seneryoda şahsen adaylığı var. Filmi aynı zamanda en iyi film katagorisine taşıyor. Filmin, belkide tek belirgin ve öne çıkan oyuncusu Daniel Kanuu en iyi erkek oyuncu Oscarı’na aday. Rose rolünde ise  Girls dizisiyle tanınan Allison Williams’ı görüyoruz. Williams, ilk film oyuncuğu tecrübesini bu film ile yaşamış. Belliki film uygun bir bütçe ile çekilmek istenmiş. Oyuncular tanınmış değil ve filmde öne çıkan roller yerine kollektif roller öne çıkıyor. 
Sonuç olarak daha önce de belirttiğim gibi Get Out, her ne kadar korku filmi olarak pazarlansa da aslında bir gerilim ve gizem filmi olmuş. Evet, korku filmlerine has çeşitli ögelere yer verilmiş ve yer yer izleyiciye gergin anlar yaşatılmış. Fakat belki de dikkat çeken en önemli özelliği korku ve gerilim yaratılırken gercekçi ve bilimsel davranılmış. Bu da filmi daha dikkate alınır hale getirmiş. 
Bir solukta izleyeceginiz filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim. 
Sevgiyle kalın...
 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.