Oscar'a Doğru: The Shape of Water

Yönetmen: Guillermo del Toro Oyuncular : Sally Hawkins, Richard Jenkins, Michael Shannon, Octavia Spencer

Shape of Water filminin merkezinde bir nehirde bulunarak, Amerika’nın gizli tesisine getirilen  tuhaf bir yaratık yer alıyor. Bu tesiste temizlikçi olarak çalışan iki kadın Elisa (Sally Hawkins) ve Zelda (Octavia Spencer) hikayenin merkezinde yer alıyor. Filmin başrolü dilsiz olan Elisa karakteridir.  Elisa bu gizemli yaratığa ilk andan itibaren büyük ilgi duyar ve herkesin korktuğu, kötü davrandığı bu yaratıkla iletişim kurar.

Yönetmen Guillermo Del Toro bu filmi yaparken çok büyük bir riske girmis. Bir film aynı anda içinde drama, bilim-kurgu, tarihi bir dönem, polisiye-ajan temalarını işliyor. Bütün bu temaları tek bir filmde birleştirmek ve birbirlerine olumsuz etki yapmadan hikayeyi bitirebilmek çok büyük başarı ve risk tam da burada devreye giriyor. Çünkü  başarısız olma olasılığı çok daha fazlaydı.

Pan’s Labyrinth filminde 1940’lar İspanya’sına giden Guillermo del Toro, The Shape of Water’da ise 1960’lara giderek Amerika ve Rusya arasındaki soğuk savaş dönemine fantastik bir hikaye yerleştirmek istemiş. Ve bunu başarmış.  

Film başladığında öncelikle karmaşık duygular içerisine giriyorsunuz ve konunun ne yöne gideceği hakkında karmaşa yaşıyorsunuz. Fakat bir süre sonar kendinizi 1960’lı yıllarda Amerika ve Rusya arasındaki soğuk savaş döneminde geçen fantastik bir hikayenin içinde buluyorsunuz. Özellikle Sally Hawkins, Octavia Spencer ve Michael Stuhlbarg ‘ın müthiş performansları  eşliğinde filmin içine daha çok giriyorsunuz.

Sanırım bu yıl Oscar çirkin ama yetenekli kadın oyuncuların yılı olacak. 3 Bilboards Outside Ebbing de Mildred karekteri ile çok başarılı  bulduğum Frances McDormand’dan sonra Shape of Water filminde  Sally Hawkins’ de harikalar yaratıyor.  Bence Sally Hawkins bir tık daha önde ve Oscar’ın en güçlü adayları arasında yerini alıyor. Ona eşlik eden Octavia Spencer her zaman ki gibi yine kendisini oynuyor. Performansını başarılı fakat herhangi bir Oscar adaylığı beklemiyorum.

Kötü adam rolündeki Michael Shannon’ da alışılmış performanslarından biriyle izleyici karşısına çıkıyor. Buna rağmen ödüllerde adı hiç anılmayan (daha çok Call Me by Your Name’de öne çıktığından olsa gerek) Michael Stuhlbarg etkili kötü karakteri ile filmin seyir zevkine ciddi katkıda bulunuyor.  

Michael Stuhlbarg, Call Me By Your Name filmde başarılı bir performans sergilemişti. Bu filmde de rolünün hakkını veriyor. Umarım En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alır.  Richard Jenkins ise avantajlı rolüne rağmen bu şansını pekte iyi kullanamamış.

Oyuncular bir yana filmin hem En İyi Yönetmen dalında hemde En İyi Film dalında Oscar’ın en güçlü adayı olacağını düşünüyorum. Yönetmen sanki her şeyi Oscar için kurgulamış. Bütçesinin oldukça yüksek olduğunu düşündüğüm  filmde aldığı büyük riskle ortaya bir başyapıt çıkartmış. Del Toro’yu bu ilginç denemesi için tebrik ediyorum ve hepinizin bu filmi mutlaka izlemesi gerektiğini düşünüyorum.  

İyi Seyirler.

Sevgiyle kalın..

 

Ayhan Görgülü

 

Suyun Sesi / The Shape Of Water

Suyun Sesi / The Shape Of Water

Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2018
Yönetmen:

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.