Oscar Adayı ‘’Bağlılık Aslı’’ ABD’de İlk Gösterimini Yaptı

Oscar Adayı ‘’Bağlılık Aslı’’ ABD’de İlk Gösterimini Yaptı

Semih Kaplanoğlu’ nun yönetmenliğini üstlendiği, bu sene 92.kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’n de yer alan Bağlılık Aslı, ABD'de ilk gösterimi yaptı.

Türkiye Washington Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği tarafından 3. Washington Türk Film Festivali’ne sinemaseverlerin yoğun ilgisi dikkat çekti. "Bağlılık Aslı" filminin gelecek hafta Los Angeles'ta düzenlenecek Asya Film Festivali’nde gösterime gireceğini ve sonrasında gala ve tanıtım programları gerçekleştirileceğini kaydeden Semih Kaplanoğlu, filmin ilk etapta ilk 9 ve daha sonra 5'e girmesi konusunda çalışmalarda bulunduğunu ve iyi bir sonuç alınması konusunda ümitli olduğunu ifade etti.

‘’Oscar Değerlendirmelerinde Farklı Dengeler Gözetiliyor’’

Ancak Türkiye ve ABD arasındaki siyasi sürecin Oscar değerlendirmelerine bir etkisi olup olmayacağından emin olamadığını belirten Kaplanoğlu, "Son dönemdeki siyasi süreç bize bunu işaret ediyor ancak her şeyi de politikaya bağlamak ve gündelik siyaset üzerinden değerlendirmek bana çok doğru gelmiyor. Sonuçta bu filmleri değerlendirenler de sinemanın içerisinden gelen insanlar. Bekleyip, göreceğiz."  ifadelerine yer verdi. Semih Kaplanoğlu, ayrıca Amerikan sinema endüstrisinin Cannes veya Berlin Film Festivali’nden daha farklı dinamiklere sahip olduğunun altını çizerek, Oscar film değerlendirmelerinde daha farklı dengelerin gözetildiğini söyledi.

Kaptanoğlu: "Nuri (Bilge Ceylan) Bey ve benim ödül aldığımız Cannes veya Berlin Film Festivali ne kadar önemli olsa da Amerikan film endüstrisinde büyük bir fark yaratmıyor. Çünkü Oscar'da başka dengeler ve başka bakış açıları devreye giriyor. Filmin hikayesi, oyunculuğu veya senaryosu gibi meseleler önemli rol oynuyor. Ayrıca biliyoruz ki filmin hızı ve altyazılı olması burada bir dezavantaj ancak tabii ki umutluyuz."  ifadelerini kullandı.

Türk sinemasının Oscar’a hazır olup olmadığıyla ilgili de Türk filmlerinin iyi bir strateji kapsamında düşünülmesi ve her yapım için özel çalışmalar olması gerektiğine vurgu yaptı. "Oscar yapılanması ile Türk sinemasının arasındaki ilişkileri ve bağı güçlendirmek gerek gerekiyor. Bunu bizim yapmamız lazım. Hepsinin ötesinde asıl belirleyici etken filmlerin kendisidir. Filmlerin güçlü ve iyi olması en önemli noktadır. Eğer bizim sinemamız iyi filmler üretmeyi sürdürürse öyle sanıyorum ki gelecekte bu konuda bir başarı elde edebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaplanoğlu son olarak sinema ile ilgilenen gençlere şu tavsiyede bulundu: "Hayallerini ertelemesinler. Umutsuzluğa kapılmasınlar. Bana göre bizim mesleğimizin ve bir yönetmenin sahip olması gereken en önemli iki özellik vardır. Birincisi umut etmek, ikincisi ise sabırdır. Sabır, bu işte çok önemli çünkü bir filme bazen üç beş sene harcıyorsunuz. Yeterli kaynak bulmak, istediğiniz oyuncularla çalışabilmek gibi birçok zorluğu var bu işin. O yüzden sabır buradaki en önemli etkenlerden birisi. Ayrıca bizim dünyaya kendi kültürümüzü ve dünyamızı anlatacağımız çok şey var. Bunu biz içtenlikle ve kendi kültürümüz üstünden anlatabilirsek çok daha ilgi çekecek işler yapacağımıza inanıyorum."

Türkiye’ nin Oscar adayı "Bağlılık Aslı" filmi, modern dünyada kadın ve anne olmanın yarattığı problemlere, bu durumun kadınların yakın çevreleriyle olan ilişkilerine nasıl bir etki bıraktığını beyaz perdeye aktarıyor.

Kaynak:  https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sanat/yonetmen-kaplanoglunun-oscar-adayi-baglilik-asli-filmi-abdde/1639957

Yorumlar