Oscar Kazananlar Yanlışlıkla Erken Açıklandı

Oscar Kazananlar Yanlışlıkla Erken Açıklandı

Akademi; Oscar kazananları yanlışlıkla erken açıkladı!

Dünya çapındaki birçok sinemacı üyesinin oylarıyla her yıl sinema dünyasının en iyilerini seçen dünyanın en prestijli ödül kuruluşu Oscar Akademisi; büyük bir hataya imza attı. Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi kendisine ait resmi Twitter hesabından “Benim Tahminlerim” başlığıyla ana kategorilerde hangi adayların ödül alacağının yazılı olduğu bir görsel paylaştı.

Akademi’den Hata İle İlgili Komik Açıklama

Akademi’nin kendi resmi hesabından yaptığı ve hemen ardından sildiği paylaşım birçok spekülasyona sebep oldu. Akademi zaten uzun yıllardır siparişle ödül vermekle itham ediliyordu. Bu hata Oscar Ödülleri’nin bu yıl da çok önceden belirlenmiş olabileceği iddialarına yol açtı. Diğer iddia ise Akademi’nin Twitter hesabını yöneten kişinin kendi hesabından paylaşmayı düşündüğü görseli yanlış hesaptan attığı yönündeydi. Ancak Akademi bu görsel ve görselin paylaşılma sebebiyle ilgili bir açıklama yayınladı. Bu açıklamaya göre Akademi; kullanıcıların kendi Oscar tahminlerini paylaşabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyordu ve bu testler devam ederken bir tahmin görseli yanlışlıkla hesaptan yayınlandı. Bu açıklama Twitter’daki komplo teorilerine katılan sinemaseverleri tatmin etmedi ve ödülleri kazananların bu tahmin listesindekilerle aynı olması durumunda; bu iş bir kriz haline geleceği benziyor.

İşte Hatalı Tahmin Görseline Göre Oscar Kazananlar

Amerikan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin hesabından paylaşılan hatalı Oscar tahmin görseline göre Oscar Ödülleri’nde neredeyse hiç sürpriz yok. Oscar’dan önceki önemli festivalleri silip süpüren filmler burada da ön planda. Senenin en çok konuşulan filmi Parasite, hem En İyi Film hem de Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı kazanıyor. En İyi Yönetmen Oscarı ise 1917 filminin yönetmeni Sam Mendes’e gidiyor.

Yorumlar