Oscar Ödülleri'nde Köklü Değişiklikler

Oscar Ödülleri'nde Köklü Değişiklikler

Akademi yönetimi, 2022 yılından itibaren geçerli olacak olan, Oscar Ödülleri’ndeki değişiklikleri açıkladı.

Akademi yönetiminin yaptığı açıklamaya göre 2022 yılından itibaren En İyi Film kategorisinde 10 aday olacak. Akademi, yapacağı değişikliklerin hem Akademi’yi hem de sinema sektörünü kapsayacak şekilde olduğunu belirtti ve Academy Aperture 2025 adıyla oluşturduğu komite hakkında bilgiler verdi.

Koronavirüs salgını, sinema dünyasında alınan bütün kararları etkiledi. Çekimler iptal edildi, vizyon tarihleri ertelendi. Etkinlikler, festivaller ve ödül törenleri salgın karşısında çeşitli önlemler almaya çalışırken bazıları dijital platforma taşındı. Akademi, bu süreç içerisinde Oscar Ödülleri için nisan ayında bazı değişiklikler yaparak, bu yıl doğrudan dijital platformlarda yayınlanan filmlerin de değerlendirileceğini belirtti. En İyi Ses Kurgusu ve En iyi Ses Miksajı kategorilerini de birleştirdi.

93. Oscar Ödülleri’nin 28 Şubat 2021 tarihinde düzenlenmesi planlanırken, kulislerde Akademi yönetiminin 2021 töreninin ertelemeyi düşündüğü söylentisi yayıldı ancak bugünkü toplantıdan sonra 93. Oscar Ödül töreni hakkında bir açıklama yapılmadı.

Yeni Girişim: Academy Aperture 2025

Akademi yönetimi Amerikan Yapımcılar Birliği (PGA) ile birlikte sinema sektörünün önde gelen isimlerinden oluşacak bir komite kurdu. Komitenin üyelerini, akademi başkanı David Rubin seçecek. Komite Oscar ödülleri için değerlendirmeye alınacak olan filmleri belirlemenin yanı sıra kapsayıcılığı ve temsil çeşitliliğini de dikkate alarak yeni standartlar belirleyecek. Yeni kararlar 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlayacak.

Dijital Platformdaki Filmler De Değerlendirilecek

Yeni alınan kararla sadece Oscar Ödül töreninden önce sonbahar-kış aylarında vizyona giren filmler, değerlendirmeye alınmayacak; aynı zamanda dijital platformlar üzerinden gösterimlerini yapan filmler de değerlendirmeye dahil edilecek. Alınan bu karar ile komite, yılın her döneminde aday filmleri izleme imkanı bulacak. Bu değişiklik sonucunda, başarılı filmlerin vizyon tarihleri nedeniyle gözden kaçırılmasının önüne geçileceği tahmin ediliyor.

Yorumlar