Oscar Ödüllerinde 5 Ana Dalda Ödül Alan 3 Film

Bildiğimiz üzere 4 Mart’ta Türkiye saatiyle sabaha karşı 04.00’te Oscar Ödülleri dağıtıldı. Biz de Cinedb ailesi olarak siz okuyucularımıza oscarla ilgili bir bilgi dosyası yapmak istedik. İlk oscar ödül töreni 1928’de yapıldığından bu yana tam olarak 90. Oscar törenine şahitlik ettik.

Oscar ödüllerinin ilk sunucusu ünlü Amerikalı oyuncu, senarist ve yönetmen olan Douglas Fairbanks’dir. Fairbanks’in en unutulmayan filmlerinden biri ise 1922’de çekilen The Mask Of Zorro ( Maskeli Kahraman Zorro )’dur. Oscarların televizyonda ilk defa yayınlandığı 1953 yılındaki sunucu ise ünlü sunucu, aktör ve komedyen Bob Hope’tur. Burada kısa bir oscar bilgisi verdikten sonra 5 ana dalda bugüne kadar ödül alan 5 filme gelelim. Oscar ödüllerinin 5 ana dalı ise şunlardır; -En İyi Film

-En İyi Yönetmen

-En İyi Erkek Oyuncu

-En İyi Kadın Oyuncu

-En İyi Senaryo

 

 

 

It Happened One Night ( Hepsi Bir Gecede Oldu ) : 1934

 

It Happened One Night, yönetmenliğini Amerikan sinemasının gelmiş geçmiş en efsane yönetmenlerinden biri olan, özellikle 20’ler, 30’lar, 40’lar ve 60’larda çektiği filmlerle Hollywood’a büyük katkı veren İtalyan Frank Capra’dır. Filmin başrollerinde ise dönemin jön oyuncularından olan Clark Gable, bu filmle en iyi kadın oyuncu oscarını kazanan, Fransız aktrist Claudette Colbert ve Amerika’nın ünlü karakter oyuncularından Walter Connolly yer alır.

Film, kendisini milyoner bir iş adamıyla evlendirmeye çalışan babasından kaçmakta olan Ellie’nin haber aramakta olan işsiz gazeteci Peter ile tanışıp otobüsle yola koyulmalarını, otobüs bozulunca otostop yapmaya başlamalarıyla birlikte birbirlerine aşık olmalarını anlatır. It Happened One Night, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi kadın oyuncu ve en iyi senaryo olmak üzere 5 ana dalda oscar ödülü kazanan ilk filmdir.

 

 

 

 

 

 

 

One Flew Over The Cuckoo’s Nest ( Guguk Kuşu ) : 1975

 

One Flew Over The Cuckoo’s Nest, yönetmenliğini 1984 yapımı kült film Amadeus’u da yönetmiş olan Çek yönetmen Milos Forman’ın yaptığı 1975 yapımı dram filmidir. Başrollerde 1969 yapımı kült Dennis Hopper filmi Easy Rider, 1974 yapımı Chinatown ( Çin Mahallesi ), 1980 yapımı Kubrick şaheseri The Shining ( Cinnet ), 1983 yapımı James L. Brooks başyapıtı Terms Of Endearment, 1989 yapımı ilk Batman filmi Batman ve 2006’nın hayli ses getiren Martin Scorsese filmi The Departed ( Köstebek ) gibi filmlerde rol alan, erkek oyuncular içinde kazandığı 3 oscarla İrlandalı Daniel Day Lewis’i takip eden, günümüzün yaşayan efsane aktörü Jack Nicholson, bu film ile en iyi kadın oyuncu oscarının sahibi olan, kariyerinde daha çok televizyon filmlerine ağırlık vermiş olan aktrist Louise Fletcher yer alır.

Film, deli taklidi yaparak hapishaneden bir tımarhaneye kapatılmış olan çılgın ama bir o kadar da içten mahkum McMurphy’nin tımarhanede tamamen dış dünyadan arındırılmış, mutsuz olan ve sürekli işkenceli cezalara maruz bırakılan hastalarla dostluklar kurmasını ve onları dış dünyaya alıştırma çabaları esnasında yaşanan trajikomik olayları anlatır. One Flew Over The Cuckoo’s Nest, 5 ana dalda oscar alan It Happened One Night’tan 41 yıl sonra bu dallarda oscar kazanan ikinci filmdir.

 

 

 

The Silence of  the Lambs ( Kuzuların Sessizliği) : 1991

 

The Silence Of The Lambs, yönetmenliğini geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden oscar ödüllü Jonathan Demme’nin yaptığı 1991 yapımı korku – suç filmidir. Filmin başrollerinde 1980 yapımı kült David Lynch filmi The Elephant Man ( Fil Adam ), 1992 yapımı James Ivory filmi Howards End, Ivory’nin bir Ivory’nin bir yıl sonra aynı kadroyla çektiği başyapıt film The Remains Of The Day ve 1995 yapımı olan Nixon gibi filmlerde rol alan yaşayan efsane aktör Anthony Hopkins ve Robert De Niro ile birlikte rol aldığı 1976 yapımı kült film Taxi Driver ( Taksi Şoförü ) ile ilk büyük çıkışını yapan, ardından 1989’da ilk oscarını kazandığı The Accused ( Sanık )’de rol alan ünlü aktrist Jodie Foster yer alır.

Film, genç FBI ajanı Clarice Starling’in tüm teşkilatı peşinden koşturan psikopat katil Buffalo Bill’i yakalaması için görevlendirilmesini, Bill’i bulmak için hapishanede olan yam yam doktor Hannibal Lecter’dan yardım istemesiyle birlikte gelişen olaylar anlatılır. The Silence Of The Lambs 5 ana dalda oscar kazanan 3.film olmasına rağmen korku türünde olup en iyi film oscarını kazanan tarihteki ilk ve tek film olma özelliğini de taşır.

 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.