Oscar Ödüllü Yönetmen Ron Howard'dan PAVAROTTI Filmi

Oscar Ödüllü Yönetmen Ron Howard'dan PAVAROTTI Filmi

Dünya’ya operayı sevdiren PAVAROTTI, 8 Kasım’da sinemalarda yerini alacak.

Albümleri rekorlar kırarak dünya genelinde 100 milyondan fazla satan, ünü kıtaları ve okyanusları aşan PAVAROTTI’nin sıradışı hayatını, nasıl efsane bir isim haline geldiğini AKIL OYUNLARI, DA VİNCİ ŞİFRESİ ve HAN SOLO filmlerinin Oscar’lı yönetmeni Ron Howard’ın merceğinden izliyoruz.

Opera, 1990 İtalya Dünya Kupası esnasında tüm dünyanın sanatı haline gelmişti. Bunun en büyük sebeplerinden birisi de şüphesiz ki, ‘Nessun Dorma’ yı seslendirip dünya kupası resmi şarkısı haline getirmeyi başaran Pavarotti’ydi. Placido Domingo ve Jose Carreras ile seslendirdiği eseri canlı yayında tam olarak 1.4 milyar insan izlemişti. Yönetmen Ron Howard, Pavarotti’nin hikayesini bir ikon haline gelmeden öncesinden alıyor ve müzikal kimliğinin ötesindeki Luciano’yu bizlere sunuyor. Pavarotti aile arşivleri, yayımlanmamış parçalar ve anlatılmamış hikayeler ile bizlere zamanda bir yolculuk, Pavarotti ile bir dünya turu ve görünenin ötesine bakma şansı veriyor.

Luciano Pavarotti Kimdir?

12 Ekim 1935 Modena/İtalya doğumlu Luciano Pavarotti Modern opera döneminin en önemli sanatçılarından birisidir.  Llangollen (Denbighshire) Uluslararası şarkı söyleme yarışmasında birinci olmasıyla onu bir tenor olmak konusunda hırslandırır.
Öğretmen olarak yetiştirilen Pavarotti, Ettore Campogalliani ve Arrigo Pola tarafından verilen dersler ile Concorso İnternazionale ödülünü kazanır. Opera dalındaki ilk gösterisini 29 Nisan 1961 yılında bir tiyatro salonunda La bohème adlı eseri ile yaptı. Sonrasında Güney Amerika, Kuzey Amerika, Asya, Afrika, Avrupa ve Avustralya'da birçok kez konsere çıktı. Pavarotti'nin aynı dönemde Modena'da genç şarkıcılar için açtığı bir okul vardır. 
Pavarotti 6 Eylül 2007 tarihinde pankreas kanseri sonucu İtalya'nın Modena şehrinde hayatını kaybetti.
Pavarotti

Pavarotti

Vizyon Tarihi: 08 Kasım 2019
Tür:

Yorumlar