Oscar Reytingleri Düştü

Oscar Reytingleri Düştü

Oscar reytingleri %20 oranında düştü.

Bu yıl 92. kez düzenlenen Oscar Ödül Töreni’nin reyting sonuçları belli oldu. ABD’nin ABC kanalında yayınlanan ve 2028 senesi kadar da bu kanalda canlı olarak yayınlanmaya devam edecek olan Oscar Ödül Töreni’nin seyirci sayısı ciddi oranda düştü. Geçen yıl ilk düşüşlerin gerçekleştiği Oscar Ödül Töreni’ni kurtarmak için ABC kanalı ödüllü yarışmalar eklemişti. Önceki yıllara göre çok daha fazla iddialı yapımın yarışmasına rağmen Oscar seyirci sayısı sert bir düşüş yaşadı.

Oscar Reytingleri Düştü

2019 senesinde yine ABC kanalından canlı yayınlanan Oscar Ödül Töreni’nin reytingleri 7.7 seviyesindeydi. Reytingler bu yıl 5.3’e kadar düştü. Geçtiğimiz yıl 29.5 milyon kişinin seyrettiği Oscar Ödül Törenleri’ni 2020’de 23.6 milyon kişi izledi. Yani yaklaşık %20 oranında izleyici kaybı yaşandı.

Oscar Ödül Töreni Neden İzlenmiyor?

Oscar törenlerinin eskiye oranla neden daha az izlendiğine dair birçok fikir mevcut. Bunların başında ise seyircilerin artık ünlü isimlerin çok bilmiş ve ikiyüzlü tavırlarından sıkılmış olmaları. Oscar kürsüsünü duyar yapma, mesaj gönderme hatta siyaset yapma davranışı bu yıl tavan yapmış durumda. Seyirciler milyonlarca dolarlık varlıkları ile krallar gibi hayat süren ünlü isimlerin kendilerini aklayarak sürekli bir yerlere veya birilerine laf çarpmasından ve ders vermeye çalışmasından rahatsız durumda. Üstelik bu olay öyle bir noktaya geldi ki kısa bir süre önce Altın Küre Ödülleri’nde sunuculuk yaparken duyar söylemlerinde bulunan Ricky Gervais; sanki kendisi bunu yapmamış gibi Oscar’da konuşanları eleştirmeye başladı.

Yorumlar