Öteki Kuzu Film Afişi

Öteki Kuzu Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Malgorzata Szumowska'nın çok konuşulan filmi The Other Lamb film eleştirisi...

Son yıllarda film festivallerinde adından sıkça söz ettiren Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska, bu kez İrlanda yapımı Öteki Kuzu (The Other Lamb) filmi ile 39. İstanbul Film Festivali kapsamında seyirci karşısına çıkıyor. Filmin başrollerini ise son zamanlarda Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer) ve Vox Lux gibi filmlerde boy göstermiş genç yıldız Raffey Cassidy ve Game of Thrones dizisiyle tanıdığımız Michiel Huisman paylaşıyor.
Film, liderleri dışında tamamen kadınlardan oluşan bir tarikatın işleyişini konu ediniyor. Kadınların liderlerine ‘’Çoban’’ olarak hitap ettikleri bu tarikatta, kadınlar da çobanın ‘Sürü’sünü oluşturmaktadır. Çoban, yaşça daha büyük olan tarikat üyelerine ‘’eşlerim’’ şeklinde hitap eder ve bu eşler statülerini belli eden aynı kırmızı renkte elbiseler giyerler. Diğer taraftan yaşça daha genç kızlara ise ‘’çocuklarım / kızlarım’’ der ve bu genç kızlar da çocuk statüsünde olduklarını simgelemesi için aynı mavi elbiseleri giyerler. Dış dünyayla bağları kesilmiş bir kırsal kesimde yaşayan bu topluluk, çobanın inançlarına ve kurallarına da sıkı sıkıya bağlıdır; toplulukta bulunan herkes çoban ne derse sorgulamadan kabul eder ve ona itaat eder. Fakat bir gün, topluluk içinde doğup büyüyen, dış dünyaya dair hiçbir şey bilmeyen ve tek gerçekliği topluluk olan genç kız Selah’ın bulunduğu topluluğu ve çobanı sorgulamasıyla bir döngü içinde tekerrür eden bu toplulukta bütün dengeler değişecektir. 


Görüntü yönetmenliğini Michal Englert’in üstlendiği film, İrlanda topraklarını, olağanüstü bir görsellikle harmanladığı sinematografisi ile çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor ve filmin sinematografisi, filmi seyirci için nefis bir görsel şölene dönüştürüyor. Bu olağanüstü sinematografiye filmin ses miksajı ve müzikleri de başarılı bir şekilde eşlik ediyor. Oyuncular da oldukça başarılı performanslar sergiliyor. Fakat buna rağmen film; konusu ve işlediği tema bakımından oldukça rahatsız edici ve yer yer de sinir bozucu düzeye ulaşabiliyor, bu durumun yarattığı huzursuzluk ise seyirciyi adeta diken üstünde oturtuyor. Yönetmen Szumowska, filmde temel olarak erkek egemen toplumu, kadına taciz ve istismarı eleştiriyor, ve kadının körü körüne bağlı olduğu bu gerçeklikten kabuklarını kırarak bağımsız bir birey olma yolculuğunu ele alıyor. Ama bunu seyirciye direkt olarak vermemeyi, sembollerle gizlemeyi tercih ediyor. Bu yüzden filmi özellikle sembollere dikkat ederek ve onların ne anlama geldiğini düşünerek çok dikkatli bir şekilde izlemek gerekiyor. Film süre bakımından çok uzun olmamasına rağmen, bu anlam arayışının sürekli tekrar eden imgeler ve sembollerle birleşmesi filmi sıkıcı bir hale sokuyor. 


Issız bir ormanda geçen film, ele aldığı konuyu ağır ağır işliyor. Film, doğayı müthiş bir sinematografi ve başarılı bir ses miksajı ile seyirciye sunmayı başarsa da doğanın ihtişamı, insanda yarattığı dinginlik ve huzur filme asla yansımıyor; tam aksine sahnenin yarattığı huzursuzluk ve güvensizlik hisleri seyirciyi boğuyor. Charles Manson ve Mesih arasında bir kişiliğe sahip olan Çoban da oldukça hastalıklı bir karakter. Çobanın dayatmış olduğu hiyerarşi, topluluk içinde ilgisinin eşlerinden daha genç kızlarına kaymasıyla tamamıyla dehşet verici bir hal alıyor ve buna yönelik daha çok tacize dayalı eylemleriyle seyircinin nefretini kazanıyor. Filmin ana kahramanı Selah, ilk başta sürüdeki kız kardeşleri ve çobanın diğer eşleriyle birlikte çobanın ilgisi için yarışmaktadır. Fakat çobanın kötü emellerini ve bulunduğu durumun iğrençliğini kavradıkça çobanı sorgular ve ona itaat etmemek için direnir. Bu noktada film, bağımsızlığını elde etme yolunda bir kadının büyüme, olgunlaşma ve intikam hikayesine dönüşür. 


Film konusu bakımından birçok sinemaseverin ilgisini ve merakını çekmeyi başarsa da, izlemesi ve hazmetmesi oldukça güç bir film. Bu yüzden de filmi izlemeye karar vermeden önce bir daha düşünmekte fayda var. Buna rağmen, izlemeyi tercih eden herkes için film, bir kadın bakış açısından feminist bir yaklaşımla seyirciye oldukça ilginç bir sinema deneyimi sunuyor.

Yorumlar