Otherlife Film Afişi

Otherlife Filmi Eleştirisi

Yüzme bilmenize gerek yok, bir damla sayesinde en derin okyanuslarda yüzebilirsiniz. Hep hayal ettiğiniz tropik ada tatili yapacak paranız yoksa üzülmeyin...

Zamana sıkıştırılmış sanal gerçeklikleri tetikleyen bir yazılım geliştiren Ren Amari, bu yazılımı halkla buluşturmaya hazırlanan Otherlife adlı yeni bir girişimin iki ortağından biridir. Bu yeni yazılım bir yazıcı vasıtasıyla sıvı haline getirilip göze damlatıldığında kişinin hiç sahip olmadığı anılarının tüm gerçekliğiyle zihninde yer etmesini sağlamaktadır. Her şeyin tam da olması gerektiği gibi ilerlediği mükemmel bir gün geçirmek için göze tek doz damla damlatılması ve zihinde tam bir gün gibi işlemesine karşın böyle bir deneyimin gerçek hayatta sadece birkaç dakika alması şirketin başarısını neredeyse garantilemektedir. Ancak iki ortağın da birbirlerinden gizledikleri riskli planları vardır ve bu gizli planlar hem onlar için, hem de insanlık için çok büyük tehlikeler barındırmaktadır.

Yüzme bilmenize gerek yok, bir damla sayesinde en derin okyanuslarda yüzebilirsiniz. Hep görmeyi hayal ettiğiniz o tropik adalarda tatil yapacak paranız yoksa üzülmeyin, bir damla ile kendinizi hamağınıza ışınlayabilirsiniz. Bunlar sadece Otherlife teknolojisinin bugün size sunabilecekleri. Ancak yarın öğrenmeye fırsatınız olmayan bir dil için öğlen yemeğinizden çalacağınız bir dakika yeterli olabilir. Ya da kesinleşmiş bir cezayı yatmak için yıllarınızı hapiste geçirmek yerine zihninizde rehabilite olmanıza yetecek kadar anı ile birkaç dakika sonra evinize dönebilirsiniz. Kâğıt üstünde mükemmel duran bu önermeler gerçek hayatta doğru bir karşılık bulabilecek midir? Peki, ya hayatı güzelleştirmek, insanı sınırlarından özgürleştirmek için geliştirilen bu yazılım kötü niyetle kullanılırsa?

Hollywood’un Matrix, Inception, Vanilla Sky, 13th Floor gibi gerçekliği sorgulatan filmlerle algısını biçimlendirdiği bilim kurgu izleyicisi için bu düşük bütçeli Avusturalya filmi çok heyecan verici olmayabilir belki. Ancak üstüne kafa yormamızı istediği konular hem heyecan verici, hem de ürkütücü. Bilim kurgu filmlerini bilim tarafından çürütülemeyen akıl zorlayıcı ihtimalleri öğrenme heyecanıyla izleyenlerdenseniz bu filmi çok seveceksiniz.

Yorumlar