Ove Adında Bir Adam Film Afişi

Ove Adında Bir Adam Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Ove 59 yaşında, emekli, yalnız ve son derece huysuz bir adamdır.

Ove 59 yaşında, emekli, yalnız ve son derece huysuz bir adamdır. Çok sevdiği eşi Sonja’yı kanserden kaybedeli altı ay olmuş, sanki onunla birlikte hayata olan tüm tahammülünü de kaybetmiştir. Yaşadığı sitenin sakinleriyle, hatta kedi ve köpekleriyle bile kavgalı, karşılaştığı her insanla sorunlu bu ihtiyarın tek amacı bir an evvel hayatına son verip çok sevdiği Sonja’sına kavuşmaktır. Bir gün yine bir intihar denemesinin ortasındayken karşı evine yeni bir aile taşınır. Hayatla kavgalı, kurallar sonuna kadar bağlı ve sinirli Ove’un yeni komşuları iki küçük çocukları olan ve üçüncüyü bekleyen İranlı bir ailedir.

Genç ve sıcakkanlı anne Parvaneh tüm komşuların çekindiği bu aksi adamın intihar girişimlerini bilinçsizce bir süre sabote ettikten sonra yavaş yavaş hayatına sızmaya başlar. Milliyetçiliği, inatçılığı, kuralcılığı ve hırçınlığına rağmen kalbinin temizliğine koşulsuzca inanan Parvaneh sayesinde Ove de giderek hayata tutunmaya ve eskiden olduğu kişiyi hatırlamaya başlayacak ve bu değişimden pek çok kişi etkilenecektir.

İsveç’in meşhur karını, kışını değil de baharını ve yazını fona yerleştiren Hayata Röveşata Çeken Adam doğuştan sahip olunan yerine sonradan edinilen, seçilmiş ailelere odaklanıyor. Sevgiyle iyileşen, birbirine omuz vererek ayağa kalkan bu insanlar hayatın yollarına çıkardığı taşların üstünden atlamaya çalışırken bir yandan da “beyaz gömlekli adamlar” tarafından sınanıyorlar. Evlerinden edilenler, bürokrasi tarafından hakları gasp edilenler, sevdiklerinden koparılmak istenenler tek başlarına olmadıklarını görerek güçleniyorlar. Büyük kahramanlıklar yerine küçük ama hayata değer katan değişimler yaratarak dünyayı çekilir kılanlar Hayata Röveşata Çeken Adam ile soğuk diyarlardan bizlere göz kırpıp içimizi ısıtıyor.

Yönetmenliğini Hannes Holm'un yaptığı İsveç’in 2017 yılı Oscar aday adayı olan filmin başrollerini Rolf Lassgård, Bahar Pars, Filip Berg ve Ida Engvoll üstleniyor. Kuzey Avrupa sinemasında sıklıkla işlenen yalnızlık temasını Ortadoğulu komşularla harmanlayıp benzersiz bir kara mizah ortaya çıkartan Holm’un adını senarist olarak da gördüğümüz film bir edebiyat uyarlaması. Fredrik Backman’ın çok satan ve dilimize Ove Adında Bir Adam olarak çevrilen romanından sinemaya uyarlanan Hayata Röveşata Çeken Adam Hollywood’un da dikkatinden kaçmamış. Başrolünü Tom Hanks’in üstleneceği açıklanan ve yapımcıları arasında Hanks’in de adını gördüğümüz filmin neye dönüşeceği ise merak konusu.

Yorumlar