Oyuncak Hikayesi 4 Film Afişi

Oyuncak Hikayesi 4 Filmi Eleştirisi

Devam filmleri ile aramıza dönen animasyonlara Toy Story de eklendi. Oyuncak Hikayesi serüveni 1995 yılında başlamıştı.

 İlk kez tümüyle bilgisayar teknolojisine başvurularak yapılmış bir filmdi. 80 dakikasının yeni teknoloji ile oluşturulmuş olması sebebiyle o yıl Oscar'larda bir “özel yaratıcılık ödülü” almıştı. İkinci film 4 yıl sonra, 1999 yılında yapıldı ve ilki kadar rağbet gördü. Üçüncü film için ise 10 yıl beklememiz gerekti. Yönetmen John Lasseter yerine Lee Unkirch olmuştu. 9 senenin ardından Toy Story 4 filmi ile beraberiz. İlk üç filmde yakaladığı kaliteyi sürdürmeyi amaçladıkları hissediliyor. Yönetmen olarak ise John Cooley koltukta oturuyor.  
Film teknolojinin hayatımıza bu kadar etki ettiği dönemlerde, ellerinden telefon ve tablet düşmeyen çocuklarımız için aslında oyuncakların ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Tüm seri çocukların en yakın dostları olan oyuncakların hem iyi hem de kötü zamanlarında her koşulda yanlarında olduğunu anlatıyor. İlk üç filmde oyuncakların çocuklarla ve diğer oyuncaklara ilişkilerine dikkat çekerken, bu film biraz daha özel oluyor. Şerif Woody’nin hayatına ve yaşadıklarına daha çok odaklanıyoruz.  
Film ilk üç filmi anlatan güzel kurgulanmış sahneler ile başlıyor. 9 yıldır girmediğimiz dostlarımızla yeniden görüşme şansını yakalıyoruz. Ardından asıl hikayemiz başlıyor. Bonnie artık Woody ile oynamamaktadır, kapalı kapılar arasında kalan Woody gün geçtikçe Andy'i daha çok aramaktadır. Bonnie’nin anaokuluna başlayacağını öğrenmesi ile içindeki kutsal “çocuğunu koruma" ruhu ortaya çıkıyor ve gizlice anaokuluna gidiyor ve Bonnie'nin uyum süreci arkadaşı  Forky ile macerası başlıyor.  
Dediğim gibi bu film Woody'e özel yapılmış. İlk filmden beri sevdiğimiz oyuncakları bu filmde çok az görüyoruz; gözlerimiz  o ekibi arıyor. Bo Peep ile yeniden karşılaşıyoruz. Woody ile aralarında bir şey olduğunu ya da olabileceğini biliyorduk, bu filmde ise ayrı düşmüş iki aşık arkadaşın yeniden karşılaşmasını izliyoruz.
İlk filmlerini izleyen çocukların şimdilerde genç olduklarını bilen yapımcılar animasyonların devam filmlerindeki konuları seçerken bunu göz önünde bulunduruyorlar. Yeni çocuklar için ise eklenen karakterleri günümüz ile uyumlu seçiyorlar. Ne kadar başarılı oldukları, olacakları elbette tartışılır ama gençler önceki filmlerin hatrına bu filmleri izleyeceklerdir.  
Disney’in pek çok yapımında olduğu gibi bu filmde de önemli filmlere göndermeler mevcut. Yaş aralığı fark etmeksizin dublajlı olarak izlemenizi şiddetle tavsiye ettiğimiz Toy Story 4 sinemalarda bizleri bekliyor. Gençliğimize, çocukluğumuza, çocuklarımıza güzellik yapmak için doğru bir tercih olacaktır.
 

Yorumlar