Paramparça / Aus Dem Nichts Film Afişi

Paramparça / Aus Dem Nichts Filmi Eleştirisi

Fatih Akın’ın Türkiye’de 2 Şubat’ta gösterime giren son filmi Paramparça (in the Fade).

Önümüzdeki günlerde  Oscar yolculuğuna çıkacak olan film Golden Globe ve Cannes gibi major festivallerden ödülle döndü. Duvara Karşı ile hepimizin gönlünde ayrı bir yeri olan  Fatih Akın bizi adalet sistemini sorgulamaya çağırıyor. Filmde kocası ve oğlunu  ırkçı bir bombalı saldırıda kaybeden Katja(Diane Kruger )’nın hikayesini izliyoruz. Katja bir Alman ve ülkesinin adalet sistemine güveniyor, kendisinin de şahit olduğu bu davada mahkeminin suçlulara gereken cezayı vereceğini umuyor. Kocasının arkadaşı ve avukatları  olan Danilo(DenisMoschitto) ile bir hukuk mücadelesine giriyorlar. Çok geçmeden adaletin mahkemeden çıkmayacağı gerçeği ile yüzleşiyor. Kathia Alman’dır ancak kocası Nuri Alman değildir. Üstelik adalet sisteminin değerlendirmesine göre pek temiz bir sicile de sahip değil. Tüm bunların ötesinde ırkçılık olayları Almanya’da hala çok fazla ses getiren bir mesele.

In The Fade’nin belki de en büyük başarısı yaptığı politik eleştirinin bir slogana dönüşmeden yerine ulaşabilmesiydi. Eğer Kathia’nın duygu durumuna bu  incelikte değinilmeseydi belki de film bu denli başarılı olamazdı. Çünkü Fatih Akın hepimize şunu anımsatmak istiyor: “Bizler insanız, tüm devletlerden, dinlerden ve bayraklardan azade sadece insan. Sevdiklerimizle beraber yaşamayı istememiz çok doğal ve kimsenin bunu bizden almaya hakkı yok.”

Gelelim In The Fade filminin bütün derdi olan ahlaki soruya: Eğer mahkemelerden adalet çıkmazsa insan kendi adaletinin peşine düşmeli midir? Ya da siz adalet sağlamak için ne yapardınız? Yönetmen bu soruya öyle kolaya kaçmadan cevap arıyor. Yaşam, ölüm, adalet, ırkçılık ve daha pek çok konunun üzerine  yazılıp oynanan güzel bir film. Fatih Akın sinemasını özleyenler  ve bu sıralar iyi film izlemek istiyorum diyenler için tavsiye ediyoruz.

Yorumlar