Patron Gibi Film Afişi

Patron Gibi Filmi Eleştirisi

Ülkemizde vizyona giren Miguel Arteta filmi Like A Boss hakkında Cinedb film eleştirisi.

Miguel Arteta’nın yönettiği, Danielle Sanchez-Witzel’in hikayesinden Sam Pitman ve Adam Cole-Kelly’nin senaryolaştırdığı sımsıcak dostluk ve kadın temalı film “Like a Boss” ülkemizde geçtiğimiz hafta vizyondaki yerini aldı.

    Kadınların hayatın her alanında erkeklerle eşit şartlarda yer alması için ses yükselten bir toplum sürecinden geçiyoruz malumunuz. Bu elbette ki yeni bir çaba olmasa da gerek medya gücünün sıradan vatandaşlar olarak bizlerin cep bilgisayarlarında yer bulması ve çağdaş entegrasyon yöntemlerinin yaygınlaşması ile tüm dünyada farkındalık yaratmanın daha kolaylaştığı son yıllarda bulunmaz bir nimet olarak bu kaynaklardan faydalanmaktayız. Geçtiğimiz yıl için sinema adına üretilen ürünlerde kadın imzası çok az iken kadın öykülerinin anlatıldığı, güçlü kadın portrelerine yer verilen pek çok iş de izledik aslında. Bu elbette ki bir süreç. Algı kolay değişmiyor ancak güçlü ve samimi bir mücadele olduğuna inanıyorum yürütülenin. 

    Bu filmimiz de esasında iki kadının dostluğu temalı bir öyküden doğuyor. Rose Byrne’in hayat verdiği Mel Carter ile Tiffany Haddish’in canlandırdığı Mia’nın kurdukları bir kozmetik şirketi borç batağındayken büyük bir kozmetik devi olan Salma Hayek’in oyunculuğu ile izlediğimiz Claire Luna; Mel&Mia’ya bir ortaklık teklifi ile gelir. Mel şirketin yönetim kısmını üstlenmiştir ve bu teklifi büyük bir fırsat olarak görür ancak yaratıcılık kısmında bulunan Mia Claire Luna’nın amacının “böl ve fethet” olduğunu çoktan anlamıştır.

    İş hayatında kadın ortaklığının sınandığı bir durum ortaya çıkıyor ve bu durum dostluk temelinde daha yoğun bir duygusal yapıya bürünüyor. Buraya kadar hikaye basit ancak oturaklı gibi duruyor. Peki, iş pratiğe döküldüğünde çıkan sonuç nasıl olmuş?