Pity Film Afişi

Pity Filmi EleştirisiDünya prömiyerini Sundance’de yapan, ülkemizde 19 Temmuz Cuma günü vizyona girecek olan Pity, mutluluğu mutsuzlukta bulmuş bir adamın hayatını konu ediniyor. Köpek Dişi, The Lobster, Şövalye ve Kutsal Geyiğin Ölümü filmlerinin ortak senaryo yazarı Ethimis Filippou’nun senaryosuna katkıda bulunduğu filmin yönetmen koltuğunda Babis Makridis oturuyor.  Babis Makridis hakkında şunu söylemekte fayda var Sundance Film Festivali’nde yarışmaya hak kazanan ilk Yunan filmi olan L (Learning) ile dikkatleri üzerine çekmişti. Başrollerinde Evdoxia Androulidaki, Georgine Chryskioti, Yannis Drakopoulos ve Makis Papadimitriou yer alıyor.  
 
Tarihsel sürece baktığımızda insan beğenisinin dram türüne, acıklı hikâyelere yatkın olduğunu görmekteyiz. İmkânsız aşklar, amansız hastalıklar, dönüşü olmayan yollar dikkatimizi çekiyor. Pity filminde ise insan bünyesinin tam olarak bu duygusuna eğiliyor. Ruhunda açılmış olan boşluğu sevme, değer görme duygusunu acılardan ve insanların ona acımasından dolduran Lawyer, hayatında olabilecek ve olan onca şeye rağmen mutsuzluğu aramaktan vazgeçmiyor. 


 
Filmin türünün dram olduğunu görünce “acaba ağlatacak mı?” diye düşündüm. Soğuk ve donuk başlayan film ilerleyen süreçte öyle bir hal aldı ki karakterin yaptıklarını hayretler içerisinde izledim. Başarılı oyunculuğun ve sağlam bir oyuncu yönetiminin olduğu kesin. Seçilen mekânların ve tercih edilen çekim tekniğinin sade olması şatafatlı, göz yoran bir film izlememizden ziyade kalbimizi ve gözlerimizi karaktere ve onun duygusuna odaklanmamızı kolaylaştırıyor. 
 
Hayatımızın kaçış noktası olan sinemalarda değişik, farklı bir tarzda film izlemek isterseniz, Köpek Dişi filmini izlemiş ve sevdiyseniz, insanlara bakış açınızı etkileyecek bir şeyler izlemek isterseniz Pity filmi sizler için beyaz perdede olacak. Şimdiden iyi seyirler dilerim.
 
İrem Zeynep Karakaya