Pokémon Dedektif Pikachu Film Afişi

Pokémon Dedektif Pikachu Filmi Eleştirisi

Rob Letterman imzalı “Dedektif Pikachu” beyaz perdede yerini almış bulunuyor.

 Film sevilen animenin ilk kez sinemaya uyarlanmasının yanı sıra koca bir neslin sevgilisi olan bir yapımın yeniden hatırlanması ve sevimli bir nostalji havası estirmesi açısından da olumlu karşılandı.
“The Get Down”, “    Jurassic World”, “Every Day” gibi filmlerden hatırlayacağınız Justice Smith’i başrolde izliyoruz. Babasının bir kazada ölüm haberini almasının üzerine Rhym City’e doğru yola çıkan Tim Goodman (Justice Smith) burada; hayattayken birlikte olamadığı babasına son görevini yapmak için bulunuyor olsa da işlerin aslında onun düşündüğü gibi olmadığı ortaya çıkacaktır. Dedektif babasının eski partneri olan pokemon ile tanışan Tim, yeni dostu Pikachu ile ipuçlarını takip ederek şehirdeki büyük bir komployu açığa çıkaracaktır.
Çocukluğumuzda izlediğimiz, harika çizimleriyle bizi büyüleyen bu evrende tanıdığımız simaları yeniden, her ne kadar animasyon çizimleriyle benim beklentimi tam anlamıyla karşılayamamış olsa da görmek güzeldi. Animede gördüğümüz hemen hemen tüm pokemonları yeniden görme fırsatımız oldu.
Ne var ki film, dramatik olarak biraz zayıf bir anlatıma sahip. 7-14 yaş aralığına rahatlıkla hitap edebilecek ancak 15+ yaş aralığının da bir yerde güzel eski günleri yâd etmek adına izleyebileceği bir film demek de doğru olacaktır.
Ryan Reynolds’u alıştığımız esprili sesi ve neşesiyle duymak güzel olsa da bir pokemonun konuşmasına hiç alışık olmayan bizler için tuhaf kaçabilen bir durum ancak merak etmeyin filmin sonuna doğru her şey daha net bir açıklamaya kavuşuyor. Bu, filmin beğendiğim yönlerinden biri. Kurgusu filmin ikinci yarısından sonra daha lezzetli bir hal almaya başlıyor. Çok basit serim ve gelişmeden sonra güzel bir sonla işi kotarıyorlar.
Bazı noktalarda bu kadar nostaljik bir popüler kültür öğesi olması açısından “neden şöyle olmadı?” “neden bunu görmedik?” gibi şahsi sorular içimi kemirse de bu profesyonellikten uzak tutum ve yorumları kendime saklamaya karar vermiş bulunuyorum.
Uzun lafın kısası: Çocukluğunun bir parçası olarak geçmişten gelen bu tatlı anıyı günümüzü biraz olsun neşelendirmek adına çok da abartmadan, beklentilerimizi törpüleyerek izlemek en doğrusu diyebiliriz.
Keyifli bir hafta sonu ve iyi seyirler dilerim.

Yorumlar