Filtreler

Polisiye Dizileri

29 sonuç Sırala
Filtrele

Aksiyonun, gerilimin ve gizemin en büyük ortağı olan polisiye türü gerek edebiyatta gerek dizilerde oldukça önemli yapıtlara ev sahipliği yapmıştır. Birden çok farklı türü, birden çok farklı duyguyu içerisinde barındırabilen, macera dolu polisiye dizilerinin hem ülkemizde hem de dünyada çok fazla izleyicisi var.

Polisiye türü dizilerde genellikle hep aynı yapıyı görürüz. Kahraman bir polis veya dedektifimiz vardır. Bu kahraman bazen bir ekip olabilir. Bir hırsızın veya katilin peşine düşerler ve genellikle bu sezonlar sürse de o cinayetin ve soygunun arkasındaki gizemi çözüp suçluyu yakalarlar. Belki sonunu bilsek de polisiye dizileri izlemeyi ve heyecanlanmayı çok severiz. Üstelik bazı polisiye diziler seyirciye beklenenin aksine ters köşe finaller sunarak macerayı çok daha tatlı yerlerde bitirebilir.

Polisiye dizilerinin en önemli işlevi umut vermektir. Suç ile dolu bir olayın sonunda görevi suçla savaşmak olan kişiler gelir ve eninde sonunda suçu ve suçluyu yener. Belki de dünyaya karşı umutlarımızı tazelediği için polisiye dizileri bu kadar çok seviyoruz.

Ne İzleyeceğine Karar Veremeyenlere: En İyi Polisiye Diziler

Polisiye diziler belki de onlarca dizi türü arasında en popüler olanlarıdır. HBO gibi ünlü ulusal kanallardan tutun, Netflix gibi dünya çapındaki büyük platformlar da önemli polisiye diziler üretirler. Ülkemizde de her hafta en az bir kanalda mutlaka bir polisiye dizi devam eder. Hatta ülke tarihimizin en uzun süredir devam eden ve bugünlerde sanki bir günlük dizi haline gelen dizisi de bir polisiye dizidir.

Dünyanın en ünlü polisiye dizisi hiç şüphe yok ki İngiliz yapımı Sherlock. Dizinin milyonlarca hayranı var ve dizi devam etsin diye gün sayıyorlar. Bu hayranlar dizinin bölümlerinin tekrar tekrar izliyorlar. Son dönemlerde ünü Sherlock’a yaklaşan birçok polisiye dizisi de oldu. Bunların önemli birçoğunun Netflix yapımı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Örnek verecek olursak Narcos, Brooklyn Nine Nine, Peaky Blinders, Altered Carbon gibi polisiye diziler oldukça popüler durumda.

Ülkemizde ise en uzun soluklu dizi ve elbette en popüler polisiye dizi olma ünvanını Arka Sokaklar dizisi elinde bulunduruyor. Televizyondan başlayıp dijital platforma transfer olan Behzat Ç. ve direkt yayın hayatına dijital platformlardan başlayan Bozkır ve Şahsiyet diğer en önemli polisiye dizilerimiz arasında.

En Popüler Polisiye Dizi Önerileri

Yerli polisiye dizileri veya yabancı polisiye dizileri her zaman ilgi çekici ve takip edilen bir dizi türüdür. Cinedb olarak en sevilen polisiye türlerini sinemaseverlere sunuyoruz. Polisiye dizi önerileri ile ne izleyeceğinize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Tüm dünya dizilerine kolayca ulaşabileceğiniz sitemizde, dizilerle ilgili her türlü detaya kolayca erişebilirsiniz. Dizi eleştirisine ve dizi yorumlarına ile farklı bakış açılarını kolayca elde edebilir, dizi listenize yeni diziler ekleyebilirsiniz.

/2