Filtreler

Polisiye Filmleri

1.151 sonuç Sırala
Filtrele

Suç kurgusu edebiyatın olduğu kadar sinema sektörünün de ayrılmaz bir parçasıdır. İçerisinde gizem, gerilim olan polisiye filmleri her zaman izlenme rekorları kıran filmler arasında yer alır. Polisiye türü neden bu kadar popüler, diye düşünüldüğünde bunun en büyük sebebinin suç gibi önemli bir konuda kurgusal anlamda bir etkileşim içerisine giriyor olması diye düşünülebilinir.

Polisiye kurgusunda seyircinin emin olduğu şey, kahramanın kötüleri yok edeceğidir. Kahraman katili yakalar, çocuğu ya da dünyayı kurtarır. Ancak bazen mutlu sonlar olmayabilir. Böyle zamanda da kahraman zaferin büyük maliyeti ile yüzleşir.

Suç kurgusunda elde edilen zafer sinemasevere umut olduğunu gösterir. Özümüzde hepimiz gerçeği ararız. Polisiye türü de bize bu gerçeği arayışta farklı yolları, gerektiğinde dram gerektiğinde komedi veya çoğunlukla da gerilim içeren unsurlarla gösterir.

Çözümsüz Sonuçlar, Polisiye Filmleri Gizemleri
Günümüzde keyifle izlenen pek çok film dizisinin dahil olduğu bir kategori olan polisiye filmleri, hayatımıza en çok konuşulan Sherlock Holmes veya James Bond gibi karakterlerin girmesini sağlamıştır. Eskilerden moderne doğru birçok ödüllük filmin teması olan bu tarzın en kült filmi olarak 1972 yapımı Baba serisinden söz etmemek olmaz.

Bir Zamanlar Amerika ve Sıkı Dostlar gibi filmler yanında macera ve polisiyenin kucak kucağa olduğu Hızlı ve Öfkeli serileri de bu türün tartışılmaz öncüleridir. Polisiye ve komedi filmleri çoğu zaman birbirinden ayrılmaz iki tür gibi de durmaktadır. Hepimiz bu iki türün en keyifli karışımı olan Polis Akademisi serisini ya da Cehennem Silahı serilerini keyifle izlemişizdir.

Ülkemizde de polisiye gittikçe ilgi çeken bir tür halindedir. Yılmaz Güney’in muhteşem oyunculuğu ile Bir Çirkin Adam yanı sıra roman uyarlamasından ekranlara taşınan Behzat Ç. hepimizin heyecanlı dakikalar geçirmesini sağlamıştır.

Cinedb İle Öne Çıkan Polisiye Filmler
Yerli veya yabancı polisiye filmleri her zaman ilgi çekici ve takip edilen bir sinema türüdür. Cinedb olarak en sevilen polisiye türlerini sinemaseverlere sunar.

Tüm dünya filmlerine kolayca ulaşabileceğiniz sitemizde, filmlerle ilgili her türlü detaya kolayca erişebilirsiniz. Filme eleştiri ve yorumları ile farklı bakış açılarını kolayca elde edebilir, film listenize yeni filmler ekleyebilirsiniz.

/48