Protesto Film Afişi

Protesto Filmi Eleştirisi

Bu düşen bir toplumun hikayesi...

 

“ Bu düşen bir toplumun hikayesi... Düşerken kendini rahatlatmak için sürekli şunu tekrar edermiş : Buraya kadar her şey yolunda, buraya kadar her şey yolunda, buraya kadar her şey yolunda. Önemli olan düşüş değil, yere çarpıştır.”

Bu çarpıcı replikle başlayan La Haine, 1995 yapımı Mathieu Kassovitz filmidir. Sokağı anlatan en iyi filmlerden biri olarak gösterilen La Haine, Cannes Film Festivali’ndeyönetmen Mathieu Kassovitz’e En İyi Yönetmen Ödülü’nü getirmesinin yanı sıra büyük ödül olan Altın Palmiye’ye içinde adaylık kazandırmıştır. Filmin senaryosunu da Kassovitz tek başına yazmıştır. Başrollerde ise günümüz Fransız sinemasının en etkili oyuncularından olan, aykırı Fransız sinemacı Gaspar Noe’nun olay yaratan 2002 tarihli filmi Irreversible (Dönüş Yok ),sinemanın en zor izlenen filmlerini çeken yönetmenlerden olan, deneysel sinemanın kült yönetmeni David Cronenberg’in2007 yapımı suç başyapıtı Eastern Promises (Şark Vaatleri),2008 yapımı iki bölümlük olan, 1979’da öldürülen ünlü Fransız gangster Jaques Mesrine’inhayatının anlatıldığı L’ennemi Public Part 1 – 2’deMesrine2i ustalıkla canlandıran, 2010’da da Requiem For A Dream’in efsane yönetmeni Darren Aronofsky’ninbaşyapıt filmi Black Swan ( Siyah Kuğu)’dakirolleriyle hatırlayacağımız Vincent Cassell, bu film dışında bir de Brazilyalı yönetmen Fernando Meireles’in The Constant Gardener (Arka Bahçe)filminden hatırlanan Hubert Kounde ve Said Taghmaoui yer alır.

Film, Fransa’nın fakirlikten kırılan bir gettosunda 3 yakın arkadaş olan Vinz, Hubert ve Said’in bir günlük suç – sokak – anarşi deneyimlerini çarpıcı bir dille anlatır. Filmin siyah beyaz oluşu, özgün kamera hareketleri ve hareketli müzikleri en büyük artılarıdır. Ayrıca film anti faşist diliyle de oldukça ses getirmiş ve festivallerde ayakta alkışlanmıştır. Mathieu Kassovitz ise bu filmi yönettikten sonra Gothika ve Babylon M.S. gibi vasat filmleri yönetmiş, La Haine ile geldiği noktaya bir daha ulaşamamıştır. Oyuncu olarak da kült film Amelie ile 2002’de tekrar gündeme gelmiştir.

Yorumlar