Filtreler

Psikoloji Filmleri

73 sonuç Sırala
Filtrele

Psikoloji filmleri etkileyici ve çarpıcı tarzı ile her zaman sinemanın önemli filmlerinde kendini göstermiştir. Özellikle de psikoloji ve gerilim türü en sık bir arada kullanılan iki tür olarak sinemanın iki ayrılmazı olmuştur. Psikoloji türünde karakterler çoğu zaman ahlaki çatışmalar üzerine odaklanır. Karakterlerin korku ve endişeleri, psikolojik gerilim ile bir bütün halinde seyirciye sunulur.

Psikolojik tarz filmler çoğu zaman izleyicisine rahatsızlık veya sıkıntı verse de çok etkileyici olması, onları vazgeçilmez sinema filmleri haline getirir. Psikolojik gerilim filmleri asla popülaritesi düşmeyecek bir tarzdır.

Gerilimin yavaş yavaş yükseldiği, insanın veya toplumun sorunlarına odaklandığı bu tür, geçmişten günümüze birçok Türk ve yabancı önemli filmin teması olmuştur. Ne kadar bunun bir kurgu olduğunu düşünsek de her zaman bizi etkilemeye, kahramanın yaşadıklarını en derinden hissetmeye devam edeceğiz.

Gerilim Filmleri ve Psikoloji Filmleri Kardeştir
Psikoloji ve gerilim nerede ise birbirinden ayrılmaz iki türdür. Psikoloji filmleri içerisindeki gerilim korku öğesinden ziyade psikolojik duruma odaklanır. En kült filmler arasında yer alan 1975 yapımı Guguk Kuşu ile 1998 yapımı Rain Man (Yağmur Adam) sizi farklı bakış açısı ile hayata baktırtacak iki filmdir. 1994 yılında birçok ödülü toplayan Tom Hanks’in büyük oyunculuğunu sergilediği Forrest Gump halen seyircisini etkilemeye devam etmektedir.

Psikolojik problemlerin en çarpıcı şekilde işlendiği Makinist ya da rekabetin yıkıcı yönünü anlatan Siyah Kuğu her zaman psikoloji kategorisinde üst sıralarda yer alacaktır. 2001 yapımı Akıl Oyunları filmini izlemeden sakın bu türü es geçmeyin.

Türk sinemasında da geçmişte ve günümüzde psikolojik faktörler filmlere yön vermiştir. Anayurt Oteli ya da Atıf Yılmaz’ın toplum dışına itilmiş alt kültürleri irdelediği Gece Melek ve Bizim Çocuklar yanı sıra psikolojik yıkımın yaşandığı bir aileyi anlatan 2011 yapımı Atlıkarınca, Türk psikolojik türünün başyapıtları arasındadır.

Cinedb ile Psikolojik Filmleri Şöleni
Sitemizde sikolojik filmleri kategorinden birçok seçeneğe ulaşmak mümkündür. Aradığınız filmlerin birçok detayını görebilir, beğendiğiniz yönetmenlerin farklı filmlerine bakabilirsiniz.

Cinedb olarak sinemanın en önemli yapıtları ile farklı ülke filmlerine yönelik geniş arşivimizle sinemaseverlerin hizmetindeyiz. Vizyonu ve gelecek yapımları kolayca takip edebilir. Farklı varyasyonlarda filmleri sitemizde kolay ve hızlı şekilde arama yapabilirsininiz.

/4