Rambo: Son Kan Film Afişi

Rambo: Son Kan Filmi Eleştirisi

David Morell'in kitabından uyarlanan seri yeşil bereli, kızıl düşmanı Rambo'yu anlatıyor.

Serüven ilk olarak Vietnam’da başlıyor ve Sovyetler'e kadar uzanan bir hal alıyor. 1982 yılında çıkan ilk film ile tanıştık. Filmin adı İlk Kan'dı. Evrensel ve de enerjik bir savaş hikayesiydi. Aradan geçen 37 yıl sonra 5. Ve adından anlaşılacağı üzerine serinin son filmi olacak olan Son Kan vizyona girdi. Tek kişilik dev ordu olarak aklımıza kazınan Rambo’ya veda ediyoruz.  
73 yaşında olan usta oyuncu Sylvester Stallone 1969 yılında sinema sektörüne girdi. Ve o zamandan beri 80’e yakın filmde yer aldı. İlk büyük çıkışını boks filmi anlayışına yeni bir soluk getiren Rocky ile yaptı. Bu seri 2,3,5 diye devam etti. Ve 2006 yılında 6.sı, 2015 yılında Creed ve Efsane Yükseliyor diye devam etti. Rocky ve Rambo gibi iki güçlü serinin yanı sıra pek çok başka filmde de yer aldı. Zafere Kaçış, Tango ve Cash, Uzman, Cezalandırıcı, Yargıç, Yüzleşme ve ikinci filmi çekilen Cehennem Melekleri.  
Son Kan bir intikam filmi. Görkemli bir açılış yapıyor. Ormandayız, gece vakti, yağmur yağıyor. Aslında yağıyor hafif kalır adeta bardaktan boşalıyor. Devriyeler ve polisler kayıp 3 turisti aramakta. Ama yağmur o kadar güçlü ki sel ikazı yapılıyor. Herkes geri çekiliyor ama biri hariç. O oğlum dediği atı ile gönüllü olarak arama ekibine dahil olan Rambo. Sele rağmen dolanıyor ormanda ve bir can kurtarabilmek uğruna ilerliyor. Savaşın ve geçmişin izleri, sorumlulukları onu rahat bırakmamış. Bu görkemli başlangıca kıyasla film ortalama bir seviyede devam ediyor. Latin kökenli Maria ve yeğeni Gabriella diye iki kadın var hayatında. Onlar evde yaşarlarken, Rambo evinin etrafına kazdığı tüneller içerisinde yaşıyor. Belki de savaş döneminden kalma bir rahatlama aracıdır diye düşünüyoruz. Gabriella'nın yıllar önce onu terk eden babasını bulmaya Meksika’ya gitmesi ile hikayemiz hız kazanmaya başlıyor.   
Meksika’nın tasviri ve anlatıldığı kısmi buram buram ırkçılık kokuyor. Bu kadar belirgin ve rahatsız edici göstermek şart mıydı diye sorguluyoruz.  Gabriella babasından aldığı tavır ve tekin olmayan arkadaşı yüzünden, uyuşturucu ve kadın ticareti yapan iki kardeşin eline düşüyor. Bu haberin Rambo'ya gitmesi ile başlıyoruz asıl hikâyemize.  
Aslında duygusal ve acı dolu olaylar var hikayede ama anlatım biçiminden mi yoksa sona kendilerini çok kaptırdıklarından mı bilemiyorum o his geçmiyor izleyiciye. Zorla seks işçiliği yaptırılan kızları görünce yüreğimiz yeterince burkulmuyor. Kabullenmelerine tepki gösteremiyoruz. Rambo'nun intikam almasını anlıyoruz ama bunun için sonuna kadar sert katı ve acımasız bir tavır almasına destek olamıyoruz.  
Rambo'yu Rambo yapan ustaca kurduğu tuzaklar olsa gerek. Zor durumlardan zekası ile kurtulması, ince ve detaylı hesaplamaları ile plan yapması. Bu filmin son kısmında da görüyoruz. Evini, ahırını ve tünellerini çeşitli tuzaklar ile dolduruyor. Gabriella'nın canını yakanların canlarını kendi evinde yakıyor. Bu sahneler için şunu söylemeliyim çocuklar asla izlememeli. İntikam yolu olarak o kadar acımasızca şeyler seçiyor ki büyükler bile izlerken rahatsız oluyor. Tabi bir çok farklı tuzağın olması inandırıcılığı da düşürüyor.   
Toparlarsak ilk filmden beri Rambo'yu tanıyan seven insanlar için son bir kez daha görmek hoş olacaktır. Filmin sonunda eski filmlerden görüntülerin yer alması ince ve güzel bir detay oluyor. Ama bu hikaye Rambo serisine ait değil de bambaşka bir adamın hikâyesi olarak anlatılsaydı hiç yadırgamayacak olmamız eksik yönlerinden oluyor. Çok şeyler vaat etmiyor ama izleyenleri de hayal kırıklığına uğratmıyor.
 

Yorumlar