Roma Film Afişi

Roma Filmi Eleştirisi

57 yaşındaki Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un son filmi Roma; kişisel bir dram hikayesi ile 14 Aralık günü hem Netflix’e hem de Türkiye’de vizyona girdi.

57 yaşındaki Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron’un son filmi Roma; kişisel bir dram hikayesi ile 14 Aralık günü hem Netflix’e hem de Türkiye’de 34 lokasyonda vizyona merhaba dedi.

Gravity, Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, Son Umut, Ananı Da! gibi ünlü filmlerin yönetmeni Cuaron; aynı zamanda yönettiği birçok filmin senaristi. Son filmi Roma’da görüntü yönetmenliğini de üstlenen Cuaron tam anlamıyla bir auteur sinema yönetmenine evriliyor. 2014 Oscar Ödülleri’ne Gravity filmi ile 3 dalda aday olan Cuaron, 2 dalda Oscar kazanma başarısı gösterdi. Kazandığı En İyi Yönetmen Oscar’ı ile tarihte bu ödülü kazanan ilk İspanyol-Meksikalı oldu. Alfonso Cuaron bu sefer de Roma filmiyle Yabancı Dalda En İyi Film dalında Oscar kovalayacak üstelik bu ödülün en ciddi adayı konumunda.

Cuaron’un Roma filminin başrollerinde ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Yalitza Aparacio ve Meksika’nın ünlü aktrislerinden Marina de Tavira yer alıyor. Siyah beyaz olarak perdeye aktarılan film varlıklı bir doktorun ailesinin evinde hizmetçilik yapan Cleo’nun hikayesini anlatıyor. Tıpkı Cuaron’un “auteur”leşmesi gibi Roma filmi de aslında yapı gereği bir Oscar filminden çok bir Cannes filmini andırıyor. Kişisel temasıyla Roma filmi son derece durağan bir kamera, yavaş bir anlatım, uzun plan sekanslar, sakinlik, sessizlik içeriyor. Bu yönleriyle Nuri Bilge Ceylan’ın tarzı ile benzeşimler kurabileceğimiz film Oscar Ödülleri için de genelde tercih edilen filmlerin biraz dışında kalıyor.

Temelinde zengin ve yoksul iki kadının yalnızlaştıkları ve buna rağmen hayata tutunduğu bir süreci aktaran film için bir “güçlü kadın” filmi demek yanlış olmayacaktır. Ödül canavarı Roma, 1970 senesinin Meksika’sının ekonomik durumunu, toplumsal yapısını ve siyasi atmosferini başarıyla aktarıyor. Göstericiler, göstericilere karşı devletin finanse ettiği silahlı örgütler, yoksul halk, varlıklı meslek grupları… Tüm bu toplumsal işleyişin gölgesinde yoksul ve kimsesiz Cleo’nun başına gelenleri, aşk hikayesini, iyi bir insan olma mücadelesini anlatan Roma filmi Cleo karakterinin insanların içini ısıtan yolculuğu ile herkese içten ve sıcak geliyor.

Daha çok fazla ödül alıp, Cuaron’un unutulmaz filmleri arasına gireceğini ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscarı’nı kazanacağını düşündüğüm Roma filmi hakkında daha fazla spoiler vermeden sizleri 8/10 gibi iyi bir tavsiye puanı ile bu tatlı yapımı izlemeye davet ediyorum.

 

Yorumlar