RTÜK, Aşk 101 Osman Karakterinin Değişmesi İçin Netflix İle Anlaştı Mı

RTÜK, Aşk 101 Osman Karakterinin Değişmesi İçin Netflix İle Anlaştı Mı

RTÜK, Aşk 101 dizisinde yer alan Osman karakterinin değişimi için dizi yayınlanmadan önce Netflix Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirdi.

Birkaç gün önce Cüneyt Özdemir’ in Youtube kanalında canlı yayına katılan Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, Netflix’in Türk orijinal dizisi olan Aşk 101’deki Orman karakterinin en başta eşcinsel olarak tasarlandığını söyleyerek dikkatleri çekmişti.

BBC Türkçe'ye açıklamada bulunan ve ismi gizli tutulan üst düzey bir RTÜK yetkilisi, dizi yayınlanmaya başlamadan önce RTÜK ile Netflix Türkiye arasında Osman karakteri için görüşmeler yapıldığını ve “İkili görüşmelerle o karakter konusundaki sıkıntı giderilmiştir.”  Diyerek haberi doğruladı.

RTÜK Dizi Yayınlanmadan İçeriğini Bilebilir Mi?

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında yürürlüğe giren yasa ile Netflix, BluTV, Puhutv gibi platformlar RTÜK denetim kapsamına dahil olmuştu. Fakat RTÜK’ün bu yetkiyi kullanabilmesi sadece yapım yayınlandıktan sonrasını kapsamaktadır.

Çıkan haberin ardından RTÜK üyesi İlhan Taşçı, “Mahir Bey'in açıklamalarına baktığım zaman bir RTÜK üyesi olarak benim vakıf olmadığım bilgilere vakıf olduğunu görüyorum. Osman karakterinin eşcinsel olduğunu söylüyor. RTÜK ya da üyeleri yayınlanmamış bir dizinin içeriğini bilemez.” şeklinde konuştu.

RTÜK’ün yapımları yayına girmeden önce denetlemesi iddiaları ile ilgili de konuşan Taşçı, “T.C. Anayasası'na göre basın sansür edilemez, ekranlar sansür edilemez. Onun içindir ki zaten RTÜK yayınlanmamış, yayın aşamasındaki hiçbir içeriği denetlemez, denetlemeye kalkarsa zaten sansür kuruluna dönüşür.” İfadelerine yer verdi. 

Kaynak: https://www.webtekno.com/rtuk-osman-karakterinin-degistirilmesi-icin-netflix-anlasti-h96444.html

Yorumlar