Sabancı Vakfı'ndan Kanaat Önderi Açıklaması

Sabancı Vakfı'ndan Kanaat Önderi Açıklaması

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın kanaat önderi Makedon yönetmen Tamara Kotevska oldu.

Bu yıl “İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?” sloganı ile karşımıza çıkacak olan; ülkenin en prestijli kısa film yarışmalarından birisi olan Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu seneki kanaat önderi; Honeyland belgeselinin yönetmeni Tamara Kotevska olacak.

Tamara Kotevska Kimdir?

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması’nın bu yılki kanaat önderinin, doğanın dengesinin korunması ve insanın doğaya etkilerini belgeselleriyle gözler önüne sermiş önemli bir yönetmen olduğunu vurgulayan Kısa Film Yarışması Sanat Yönetmeni Zeynep Atakan, “Tamara Kotevska, yaşadığı çağın en önemli sorunlarından birine kalbini ve kamerasını doğrultarak, bir sanatçı olarak önemli farkındalıklarla işlerini oluşturuyor. Bu durum nedeniyle de cesaret ve ilham oluşturuyor. Yarışmamıza katılmayı planlayan yönetmenler için motivasyon verici ve çağdaş bir kanaat önderi” dedi.

Kuzey Makedonya’da üç sene yaşayan Kotevska, bu dönemde yaban arıcısı olan Hatice Muratova’nın hayatına odaklanan Bal Ülkesi (Honeyland) belgesel-filmini yönetmen Ljubo Stefanov’la birlikte çekti. Bir kadının yaşamını merkezine alan belgesel-film, Kuzey Makedonya’daki ekolojik dokuyu da gözler önüne seriyor. Dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen belgesel hem En İyi Belgesel hem de En İyi Uluslararası Film kategorisinde ABD’nin Akademi Ödülleri’nde (Academy Awards) Oscar adaylığı kazanan ilk film oldu.

Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışması Son Başvuru Tarihi

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması için başvurular 20 Kasım 2020’ye kadar devam edecek. Yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve iklim değişikliği konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak. Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.

Yorumlar