Şair Film Afişi

Şair Filmi Eleştirisi

Mehmet Emin Yıldırım’ın senaryosunu yazıp yönettiği ve bu sene 39. İFF Seçkisinde yer alan film “Şair” seyirci ile buluştu.İddialı bir sinematografisi ve anlatımı olan filmin konusu ise şu şekilde:


“Ahmet Dirimlioğlu, psikoloji temalı romanlar yazan bir yazardır. Yeni romanını sessiz ve huzurlu bir ortamda yazabilmek adına İstanbul’un Taşdelen semtinde, tam ormanın içinde bir ev satın almıştır. Ama işler istediği gibi gitmez, altı ay geçmesine rağmen bir türlü romanına başlayamaz. Bir gece arabasıyla ormanın içindeki çeşmeden su doldurmaya gider. Dönüşte teybin ayarları ile uğraştığı dikkatsiz bir anında bir şeye çarpar. Etrafı araştırır, ama kazaya sebep olan şeyle ilgili hiçbir şey göremez. Ahmet, doğum gününün olduğu iş yükü bir hayli yoğun bir haftada gerçekleşen bu kazanın etkisini bir türlü üzerinden atamaz. Yazma sürecinden dolayı karışık olan zihni, yaşadığı mahallenin keşmekeşi ve mahallelinin kazadan haberdarmışçasına tavırları yüzünden daha da bulanıklaşacaktır.”


Filmin taşıdığı isim ile içeriği arasında bağlantı kurmak çok kolay değil. Psikolojik, ağdalı ve imge yüklü bir anlatımı olduğu ise aşikâr. Türkiye’de alışılagelmiş sinema anlatımının dışına taşan bir sunum ile karşı karşıya kaldık. 


1 saat 39 dakikalık bir süreye sahip olan filmin serim ve düğümünde kullandığı komplike dili, batı tarzı iyi kurgulanmış olay örgüsü ve merak uyandırmadaki başarısı önem arz ediyor. Biraz soyut ve fantastik dokunuşlar sezinlemek de mümkün. 


Başrolde izlediğimiz Hakan Atalay öykü yükünün büyük bölümünü tek başına omuzluyor. İçinde bulunduğu durumun sıkışmışlığını ise filmin yavaş denebilecek ancak finale doğru dinamizm kazanan temposunda seyrediyoruz. 


Görüntü yönetmenliğini Hakan Körezli’nin üstlendiği filmde ayrıca üzerine konuşulması gereken çok lezzetli görüntü uygulamaları da mevcut. 


Filmin kurgusu da yine kalburüstü bu senenin iyi işlerinden biri kabul edilebilir ancak seste; foley miksajında zaman zaman rahatsızlık hissediliyor. Bunun filmin bütününe negatif bir yansıması ise yok denecek kadar az. Müzik tercihleri ise oldukça güzel. 


Birkaç sahnede özellikle de Shawshank Redemption filmi için yapılan gönderme ve espriler ise keyif verdi.  


Festivaller süresince film ekibi ve Mehmet Emin Yıldırım’a başarılar; siz kıymetli okur ve seyircilere de keyifli seyirler dilerim.

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.