Şampiyonlar Film Afişi

Şampiyonlar Filmi Eleştirisi

Şampiyonlar, filminin yönetmen koltuğunda senaristliğini de yapan Javier Fessaro yer alıyor.

İspanya’da üç milyonu aşkın kişinin işlediği film, Goya ödüllerinde En İyi Film ödülünü kazanmış.

Temel olarak konusu İspanyol basketbol liginde ünlü bir takımın ikinci antrenör olan Marco Montes bir maç esnasında birinci antrenör ile tartışır ve kovulur. Ardından sarhoş olduğu bir gün polis aracına çarpınca tutuklanır ve hakim karşısına çıkartılır. Ceza olarak ya 2 yıl hapis yatması ya da 90 gün topluma hizmet etmesi gerekmektedir. Mecburen toplumsal hizmeti seçen Montes zihinsel engelli çocuklardan oluşan “Los Amigos"  adlı bir basketbol takımının koçluğunu üstlenir.

Los Amigos takımının ulusal paralimpik  yarışmasına katılmaya hak kazandığını öğrenen Marco bir yandan kişisel hayatındaki sorunları çözmeye çalışırken bir yandan da takımı şampiyon yapmak için savaşır.

Filmde yer alan zihinsel engelli karakterler birbirilerinden farklı özellikler gösteriyorlar. Biri suyu sevmezken, öbürü karşı tarafı engelli olarak görüyor. Zorluklar ile baş etme ve sosyal sorumluluk havası taşıyor hikaye bu hava kırılsın diye de oyuncuların dram hikayelerine fazla yer verilmeden, mücadelelerine odaklanılmış. İşin içinde de zaman zaman mizah katılmış.

Oyuncu kadrosunda Javier Gutierrez, Athena Mata, Juan Margallo, Jose de Luna, Sergio Olma gibi isimlerin yer aldığı Şampiyon filmi ajite etmeden bir hikayeyi bizimle buluşturduğu bir şansı kesinlikle hak ediyor.

Yorumlar