Sar Başa Film Afişi

Sar Başa Filmi Eleştirisi

Pek çoğumuz geçmedi mi bu üniversite sınavına hazırlanma sürecinden? Hayatının geri kalanını etkileyecek büyük sınavdan...

 Zorlu geçen ilk ve orta öğretiminin sona ereceği, 12 yıl boyunca öğrendiklerinle baş başa; geleceğini belirleyeceğin sınav... İyisiyle, kötüsüyle, heyecanıyla, stresiyle yaşanması gereken bir süreç. Sar Başa filmi Alper Rende’nin canlandırdığın Ussal karakterinin üniversite sınavına iki gün kala başına gelen talihsiz olaylar silsilesini anlatıyor.  Abisi ve iki kuzeni ile birlikte yaşayan Ussal hem aile fertlerinin hayat telaşlarının ortasında kalırken hem de aşk hayatı ve sınav stresi ile uğraşmaktadır.   
Filmde Youtube’dan tanıdığımız Alper Rende başrolde yer alıyor. Twitch dünyasından Kemal Can Parlak, herkesin Çaycı Hüseyin olarak tanıdığı Alparslan Özmol ve Ali Biçim diğer ana karakterler olarak karşımıza çıkıyor. Bilge Su Işık, Naz Frambuaz, Amir Zakariya, Selin Kidil, Khontkar hikâyeye renk veren diğer isimlerden.   
Ana hikâye Ussal karakteri üzerinden ilerlerken, müzisyen olmak isteyen iki gün sonra birliğine teslim olacak Sabri’nin, moda dünyasında yer edinmek için insanların içinde farklı sevdiği kadının yanında farklı davranmak zorunda kalan Oral’ın ve de spor kariyeri ve geçmişi ile çatışmalar yaşayan Kürşad’ın hikayelerini anlatıyor. Oyunculuk olarak aralarında öne çıkan isim Ali Biçim oluyor. Alparsan Özmol’da ise yavaş yavaş cebindeki karakterlerden yiyen bir oyunculuk kariyeri oluşmak üzere gibi hissediyoruz.  Kemal Can’ın oyunculuk eğitiminin olmamasını kendisinden de çok uzak olamayan Sabri karakterini oynaması ile dengelemeye çalışmışlar. Oluşan koşullar çerçevesinde mantıklı bir tercih gibi gözüküyor.  
Sinemaya giden insan sayısının düşüşte olduğu bu dönemlerde “youtube” fenomeni olan kişilerin oynadığı filmler – Enes Batur, Cumalı Ceber, Oha Diyorum, Kafalar Karışık- takipçilerinin hem merak hem de destek amaçlı gitmesiyle birlikte yeniden canlanıyor gibi oluyor. Diğer youtuber filmlerine kıyasla küfürlü konuşmanın az olması, abartılı oyunculuklar ile seyirciyi güldürmekten ziyade sıradan bir oyunculuk sergilemeleri izlenebilir yapımlar arasında yer almasını sağlıyor. Film hikâyenin içerisine yedirilmiş Youtube, Twitch, rap, pop dünyasında yer alan isimlere yapılan göndermeler ile dikkat çekiyor. Son birkaç yılda farklı mecralar aracılığıyla ünlüler birbirlerine “diss” atmışlardı. Tatlı rekabet ortamları oluşturmuşlardı. Sar başa filminde böyle bir durumun olması atışmaların sinema dünyasına taşınıp taşınamayacağını da düşündürttü.   
Çekerken eğlendikleri belli olan Sar Başa filmi Alper Rende sevenleri için vizyonda.
 

Yorumlar