Saraybosna Film Festivali'nden Türkiye'ye Ödül

Saraybosna Film Festivali'nden Türkiye'ye Ödül

26. Saraybosna Film Festivali'nde Zeynep Dilan Süren'in “Büyük İstanbul Depresyonu“ kısa filmi Sarajevo'nun Kalbi Ödülü'ne layık görüldü.

Saraybosna Film Festivali, bu sene 26.kez düzenleniyor. Coronavirüs salgını nedeniyle festivalin gösterimleri açık havada gerçekleşti. Festivalin seçkisinde yer alan filmler online olarak seyircilerin beğenisine sunuldu. Festivalin ödül töreni ise 20 Ağustos akşamı online olarak gerçekleşti. En son 39. İstanbul Film Festivali'nde Kısa Film Yarışması kategorisinde seyirci karşısına çıkan "Büyük İstanbul Depresyonu", 26. Saraybosna Film Festivali'nin Öğrenci film kategorisinde yarıştı. Zeynep Dilan Süren'in yazıp yönettiği, yapımcılığını Nazlı Bulum'un üstlendiği "Büyük İstanbul Depresyonu" filmi festivalde Sarajevo'nun Kalbi Ödülü'ne layık görüldü. "Büyük İstanbul Depresyonu" filminde İstanbul'da aynı evde yaşayan ve iş bulmak konusunda zorlanan iki kadının yaşadıkları anlatıldı. Filmde Nazlı Bulum, Kübra Balcan ve Şebnem Hassanisoughi rol aldı.

Ödül, Zorlu Yaşam Mücadelesinden Vazgeçmeyen Kadınlara Adandı!

"Büyük İstanbul Depresyonu" filmi ile Sarajevo'nun Kalbi Ödülü'nü kazanan Zeynep Dilan Süren, kazandığı ödül ile ilgili sosyal medya üzerinden açıklamalar yaptı. Yaptığı paylaşımda "Burada filmimizin bütün ekibi adına konuşuyorum. Hepimiz çok mutluyuz. Jüri üyelerine ve festivali bu zor koşullarda ellerinden gelen en iyi şekilde gerçekleştiren festival ekibine çok teşekkür ederiz. Çok özel bir bir haftaydı. Bu videoyu çekmek sahneye çıkmak kadar heyecanlı. Farklı şehirlerde farklı hayatlar yaşasak da mücadelemizin benzer bir yanı var. Bu ödülü bütün dünyadaki daha yolun başında olan genç kadınlar için almak istiyorum. Şehirde düşe kalka yolunu bulan ve zorlu yaşam mücadelesinde başlarına ne gelirse gelsin dayanışmaktan vazgeçmeyen bütün kadınlar için." ifadelerine yer verdi.

Yorumlar