Filtreler

Savaş Filmleri

394 sonuç Sırala
Filtrele

Sinema çoğu zaman seyircisini eğlendirmek amacı ile hareket eder. Mutlu sonlar, kavuşan aşklar, kazanan kahramanlar vardır. Ancak bazen de seyircisini tedirgin ederken, tarihin tozlu sayfalarında yer alan savaşı çıplaklığı ile yansıtır.

Dünyamızı savaşlar şekillendirmiştir. Dünya üzerinde tarihinde savaş olmayan ülke yok gibidir. Bu açıdan savaş filmleri sinema sektörü için vazgeçilmez bir temadır. Dünya üzerindeki en büyük olaylar olan savaşlar da bu sektörü besleyen kesilmez bir kaynaktır. Savaş çoğunlukla tarih filmleri ile bir arada yer alır. Çünkü temelinde gerçeğe dayanan savaş kurgusu tarihten ayrılamaz.

Savaşın tam gerçeğini yansıtmak oldukça zordur. Ancak teknoloji ve iyi oyunculuk sizi II. Dünya Savaşı zamanına ya da daha geçmişe Sparta’ya kadar götürebilir. Savaşın ruhunu yansıtan filmler ister şimdi ister geçmişte çekilmiş olsun sinemaseverlerin listesinin ayrılmaz parçası olmuştur ve olacaktır.

Savaşın Ruhunu Yansıtan Savaş Filmleri
Sinema sektöründe her zaman vizyona bir savaş filmleri kategorisinde bir film olur. Savaşlar oldukça konular asla tükenmeyecektir. Mel Gibson’un etkileyici oyunculuğu ile Cesur Yürek ya da 300 Spartalı sizi kolayca geçmişteki savaşların vahşetine götürebilir.

Er Ryan’ı Kurtarmak gibi bir dönemin adından söz ettiren filmi yanı sıra Almanya’nın Yahudi soykırımını etkileyici bir dille anlatan Schindler’ın Listesi gibi filmleri seyrederken ne kadar kurgu ne kadar gerçek kolayca bu ayrımı yitirebilirsiniz. Savaş kategorisi animasyon olarak da başarılı şekilde işlenmiştir. 1988 yapımı Ateşböceklerinin Mezarı filmini seyrederken çizgi ile gerçeği ayırt edemeyeceksiniz. Fury, Dunkirk mutlaka bu kategori de seyredilmesi gereken filmler arasındadır.

Ülkemizin tarihi savaşla yoğrulmuştur. Çanakkale savaşını anlatan Son Umut ile Kore Savaşında savaşın ortasında insanlık dersi veren Ayla filmleri mutlaka izlenmesi gereken filmler arasındadır. Alper Çağlar yönetmenliğinde çekilen Dağ 1 ve Dağ 2 kahraman ordumuzun destansı anlarını bize gösterir.

Cinedb ile Savaş Filmleri Molası
Cinedb olarak gelmiş geçmiş en iyi savaş filmleri listeleri ile ziyaretçilerimize bu kategoride çok farklı alternatifler sunuyoruz. Tüm filmlerimizde kolayca her türlü detaya ulaşabilirsiniz.

Sayfamızda filmlere yönelik replikleri, fragman veya eleştirileri okuyabilirsiniz. Sayfalarımız film listenizi oluşturmak için en iyi kaynak olacaktır.

/17