Senarist Umur Bugay'ı Kaybettik

Senarist Umur Bugay'ı Kaybettik

Ünlü senarist Umur Bugay 78 yaşında hayata veda etti.

Yeşilçam’ın ve erken dönem TV dizilerinin en unutulmaz yönetmenlerinden olan Umur Bugay; 78 yaşında Kınalıada’da hayatını kaybetti. Kınalıada’da yaşayan Bugay’ın denize girdiği esnada kalp krizi geçirip boğulduğu öğrenildi. Sanat camiasından birçok isim Umur Bugay’a rahmet, yakınlarına ise baş sağlığı dilemek amacıyla paylaşım yaptı.

 

Umur Bugay Unutulmaz Dizilere İmza Attı

1975 senesinde ilk Hababam Sınıfı’nın senarist kadrosunda yer alan Umur Bugay; kariyerine hızlı bir giriş yaptı. Bugay; Yeşilçam’ın oldukça ünlü filmlerine ve ünlü dizilere imza attı. Kapıcılar Kralı, Çöpçüler Kralı, Hasip ile Nasip, Namus Düşmanı, Düttürü Dünya gibi ünlü filmlerin senaryolarını yazan Bugay; sonraki yıllarda önemli TV dizilerini yazdı. Bu dizilerin çoğunun yapımcı kadrosunda da yer alan Bugay’ın yazdığı diziler arasında Yazlıkçılar ve Bizimkiler de var.

Umur Bugay’ın Son Senaryosu 2007 Senesinde

Bizimkiler dizisinin uzun macerası bittikten sonra Rus Gelin filminin senaryosunu 2003 yılında yazan Bugay; 2007 senesine kadar bir çalışma yapmadı. 2007 senesinde Halk Düşmanı ve Reyting Kasabası isimli televizyon filmlerini yazan aynı zamanda Halk Düşmanı filminin yapımcılığını da üstlenen Bugay o tarihten beri Kınalıada’da yaşadı ve herhangi bir senaryo yazmadı.
 
Bizlere unutulmaz yapımlar hediye eden Umur Bugay’a rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz.
 

Yorumlar