Senaristlerden Kadına Şiddet Bildirisi

Senaristlerden Kadına Şiddet Bildirisi

Türkiye'de kadına şiddet haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Her gün bir kadının daha darp edildiğini veya öldürüldüğünü duyuyoruz.

Geçtiğimiz hafta oyuncu Ozan Güven'in sevgilisi Deniz Bulutsuz'u darp ettiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Hem Deniz Bulutsuz'un hem de Ozan Güven'in darp fotoğrafları sosyal medyayı salladı. Olayın mahkemeye intikal etmesinin ardından sanat dünyasındaki pek çok ünlü isim kadına şiddete karşı olduklarına ilişkin paylaşımlarda bulundu. Ozan Güven ise durumun yargı tarafından incelendiğini, süreç sonunda her şeyin netleşeceğini belirten bir paylaşımla sessizliğini bozdu. Oyuncuların yanı sıra, senaristler de Deniz Bulutsuz'a destek veren ve Ozan Güven ile iş ortağı olan kişi ve kuruluşlardan açıklamalar talep eden bir bildiri yayınladı. Bu bildiriye, sanat dünyasının önemli projelerinin yaratıcıları olan 112 senarist imzasını attı. 

Senaristlerin Kadına Şiddet Bildirisi

“Kadınların toplumsal hayatta artan hak ve eşitlik mücadelesine paralel biçimde maalesef kadına yönelik şiddet ve taciz olayları da artmakta. Bizler bundan büyük bir endişe duyuyoruz. Bu konuda üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirmek için SenaristBir çatısı altında bu yıl kurduğumuz ”Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu” ekseninde titizlikle çalışmalar yürütüyoruz. Sektörümüzden erkeklerin faili oldukları ya da sektörün kadın çalışanlarını hedef alan şiddet, taciz ve istismar olaylarında, kadın beyanı esasına uygun biçimde tavır almayı, meslek etiğinin bir parçası sayıyoruz.

Şiddet ve taciz olaylarına maruz kalan kadınlar, toplumsal baskılar nedeniyle çoğu kez susmak zorunda hissediyor. Çünkü en yakınındakilerden başlayarak toplumun bu konuya dair yer yer çok acımasız önyargılarını biliyor. Çok zor aşamalardan geçerek suskunluk çemberini kıran kişiyi duyabiliyoruz ancak. ‘Kadın beyanı esastır’ ilkesi temelde, ses veremeyenin sesi olmayı anlatıyor.

Ozan Güven tarafından şiddete uğradığını beyan eden ve darp raporuyla mahkemeye başvuran Deniz Bulutsuz’un koşulsuz biçimde yanındayız. Şiddete taraf olan kişileri ünleri, itibarlarıyla değerlendirmekten, ‘tanıyoruz, yapmaz’ türü suç ortaklığından kaçınmayı boynumuzun borcu biliyoruz.

Bir erkeğin kamuoyu ve kültür sanat çevrelerince sevilen biri oluşu kadına şiddet uygulamayacağını asla garanti etmeyeceği gibi ona herhangi bir imtiyaz da sağlayamaz. Kadına şiddetin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Tüm bunlar ışığında, biz aşağıda imzası bulunan senaristler bu ve benzeri tüm olaylarda erkek şiddetinin karşısında tavır alıyoruz. Ozan Güven’in devam eden iş ortaklıklarıyla bağlı olduğu Ay Yapım, cmylmz Fikir Sanat ve Nulook film başta olmak üzere bütün yapımcı, kanal, menajer ve ilgili kuruluşları açıklama yapıp tavır almaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla”

Bildiriyi İmzalayan Senaristler

Adem Bıyık, Ali Demir, Atilla Ünsal, Aybike Ertürk, Ayşegül Bostancı, Ayşen Günsu Teker, Ayşin Akbulut, Barış Erdoğan, Başak Başaran, Berfu Ergenekon, Berrin Tekdemir, Bilal Babaoğlu, Birol Elginöz, Birol Tezcan, Burak Acar, Burcu Görgün Toptaş, Burcu Över, Cem Görgeç, Cenk Boğatur, Ceyda Aşar, Coşku Kılıç, Çağdaş Eroğlu, Çağrı Kara, Çetin Taşçı, Damla Güçer Çamtepe, Deniz Dargı, Deniz Gürlek, Deniz Yavaşoğulları, Deniz Yılmaz, Didem Ayberkin, Dilek İyigün, Doğu Yücel, Duygu Ertekin, Elif Benan Tüfekçi, Elif Özsüt, Emine Koçak, Emrah Dönmez, Enver Sülük, Erdal Bektaş, Erdem Açıkgöz, Esma Barış, Eylül İdiman, Ezgi Özcan, Fatoş Ünsal, Feza Doğru, Figen Şakacı, Fulya Emek Tanrıkulu, Funda Alp, Gamze Arslan, Gül Abus Semerci, Gül Gürsoy, Gülbike Sonay Üte, Gülçin İçöz, Gülengül Altıntaş, Gülseren Aydın, Hale Çalap, Hatice Meryem, Hazar Kozice, Hilal Çelenk, Hilal Yıldız, Hülya Koper, İbrahim Güler, İlker Barış, İlker Arslan, İnan Güngören, İrfan Saruhan, İsmail Doruk, Korhan Günay, Melek Seven, Memed Onur Özkök, Meriç Demiray, Meryem Gültabak, Mihriban Çumralı, Murat Uyurkulak, Müge Şeviker, Nazlı Sunlu Kaçan, Necati Küçükazay, Nimet Erdem, Nuriye Bilici, Özcan İnan, Özgür Ağaoğlu, Özlem Elginöz, Özlem Yılmaz, Pelin Taran, Pınar Aksakallı, Pınar Uysal, Samed Aslan, Savaş Şaylan, Seçil Kahveci, Selcan Özgür, Selin Yaltaal, Sema Kaygusuz, Serhat Kahveci, Sertaç Sayın, Sevgi Saygı, Suna Tensi Çeken, Sümeyye Kavuncu, Şebnem İşigüzel, Taylan Işıklar, Tufan Bora, Tuna Kıygı, Tunus Taşçı, Volkan Sümbül, Yavuz Ekinci, Yekta Torun, Yelda Açıkgöz, Yelda Arıtaş, Yıldız Aşarboğa, Yıldız Bayazıt, Zehra Çelenk, Zeynep Küçükerciyes ve Zeynep Yılmaz bildiriyi imzalayan senaristler.

Yorumlar