Sermiyan Midyat Sineması - 44. Yaşına Özel

02 Aralık 2018
2 Aralık 1974’te Ankara’da dünyaya gelen Mardinli oyuncu, senarist ve yönetmen Sermiyan Midyat; bugün 44 yaşına basıyor. Midyat’ın doğum gününü kutlarken, bugüne özel onun sinemasına doğru kısa bir yolculuğa çıkıyoruz.

Ferhan Şensoy, Tuncel Kurtiz, Rasim Öztekin gibi ustaların tezgahından geçerek tiyatroya ve oyunculuğa adım atan Sermiyan Midyat; ekranda ilk rolünü 27 yaşındayken Bizim Otel dizisinde oynadı. 2005 senesinde tiyatrodaki ustalarının filmi olan Pardon’da da rol alarak dikkatleri üzerine çeken Sermiyan Midyat’ın asıl patlaması Emret Komutanım dizisinden sonra oldu. Bir yandan tiyatroda aldığı akademik eğitimi tamamlayan Midyat, Kimya ve İşletme bölümlerinde okudu; 1.5 yıl da New York’da yaşadı. 2007’de Oyunbozan isimli tiyatroyu kuran Midyat, oyun yazmaya ve yönetmeye başladı.

Ekranlarda oldukça başarılı performans gösteren Emret Komutanım dizisinin senaryo ekibinde yer alan Sermiyan Midyat hem komedi yazma kabiliyeti ile hem de Arıza Hamza karakteri ile öne çıktı. 2010 senesine kadar birden çok filmde ve dizide yer alan Midyat, artık tiyatroda olduğu gibi sinemada da yönetmenlik koltuğuna oturmaya karar verdi ve Ay Lav Yu filmini yönetti.

Ay Lav Yu - 2010

Oyuncular: Sermiyan Midyat, Katie Gill, Fadik Sevin Atasoy, Cengiz Bozkurt Günümüzde bir kısmı sular altında kalmış olan Hasankeyf civarlarında çekilen ve uluslararası bir aşk hikayesini anlatan Ay Lav Yu filmi Sermiyan Midyat’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu ilk filmdi. Filmde komedi ve tatlı bir aşk hikayesinin gölgesinde önemli politik göndermeler de yapan ve doğudaki vatandaşların sorunlarına ışık tutan Midyat, hikaye yeteneğini ustalarından öğrendiğini ve sağlam bir eğitimden geçtiğini gösterdi. Bir komedi filminin başarısı için önemli kıstaslardan olan “repliklerin akılda kalması” olayını başaran ve filmi izleyenlerin dilinde filmdeki esprilerin ve filmin müziğinin hala dolaşmasını sağlayan film Türkiye’de 211.011 kişi tarafından izlendi ve 1.5 milyon liranın üzerinde hasılat yaptı. Film ayrıca farklı ülkelerde farklı dil destekleri ile de gösterildi. Ay Lav Yu filminin en dikkat çekici yanı ise Hollywood’dan aldığı oyuncu desteği oldu.

Hükümet Kadın 1-2 - 2013

Oyuncular: Demet Akbağ, Ercan Kesal, Sermiyan Midyat Sermiyan Midyat’ın yönetmenlik koltuğuna oturduğu ikinci film aynı yıl içerisinde devamını da vizyona soktuğu Hükümet Kadın oldu. Enteresan şekilde aynı yıl Şubat ve Kasım aylarında vizyona giren bu iki film genelde Sermiyan Midyat filmlerini yorumlayanlar tarafından en iyi filmleri olarak lanse edilir. İlk filmde belediye başkanı kocası Aziz Veysel’in ölümüyle Xate karakteri başkanlık görevini üstlenir. Xate’nin bürokrasi ile olan çetin mücadelesini ve başarıyla işlenen komediyi izlerken bir yandan da Midyat halkının dönem problemlerini gözlemliyoruz. Ayrıca her iki filmde de bölgenin özellikle farklı dinler açısından tarihi birlikteliğine dikkat çekiliyor. Hükümet Kadın 2’de ise ilk filmden daha önceki bir tarihe gidiyor, Aziz Veysel’in tutuklanması ile Faruk ve Xate’nin girdiği seçim yarışına tanıklık ediyoruz. İki filmde de politik bir alt metin mutlaka bulunuyor. İlk film 1 milyon 400 bin, ikinci film ise seyirci arttırarak 1 milyon 500 bin izleyiciyi aştı ve başarılı birer gişe hasılatı yaptılar.

Bir Baba Hindu - 2016

Oyuncular: Sermiyan Midyat, Burak Satıbol, Nicole Faria Dördüncü yönetmenlik deneyiminde Sermiyan Midyat bu kez doğu temasından ayrılıyor. Daha doğrusu bu sefer çok daha doğuya doğru bir sefere çıkıyor. O güne dek yer aldığı bütün yapımlarında alışılan temanın tamamen dışına çıkan Midyat, çekimleri İstanbul ve Mumbai’de yapılan; Bollywood ile ortaklaşa hayata geçirilen Bir Baba Hindu filmini yönetiyor. Bir Baba Hindu filmi farklı bir kültürü dolu dolu, rengarenk işlemesi ve bir müzikal havasının sayesinde ışıl ışıl parıldasa da; yönetmen İstanbul’a adım atınca kalitesiz komedi filmlerinin en berbat klişesi olan mafya hikayelerinde kendini buluyor. İnandırmayan, içine almayan ve güldürmeyen bir mafya macerası yaşasak da filmin Hindistan bölümü yer yer keyif verebiliyor. Tarz olarak politik ve sosyal alt metinlerine alıştığımız Sermiyan Midyat’ın bu filminin zeminini -belki Hindistan’ın durumu hariç- dolduramayınca izleyici de bu emekten tatmin olmuyor. Bir Baba Hindu filmi Hükümet Kadın serisinin seyirci sayısını yarıya indirerek 769.260 kişi tarafından izlendi.

Ay Lav Yu Tuu - 2017

Oyuncular: Sermiyan Midyat, Nikki Leigh, Ayça Damgacı Geçtiğimiz yıl Sermiyan Midyat, yönetmenliğe başladığı filmin ikincisini çekmek için kolları sıvadı. Yine Hollywood ile birlikte hareket eden Midyat, çekimleri Midyat ve Houston’da geçen Ay Lav Yu Tuu’yu çekti. Daha önce takdir toplamış bir girişime bir devam nefesi vermeye niyetlenen Midyat, bu sefer İbrahim karakterinin iki kültür arasındaki mücadelesini işliyor. Ay Lav Yu Tuu filmine en büyük darbeyi vuran ise ilk filmdeki ana castın değişmesi oluyor. İlk film kadar hatırlanabilir ve kayda değer bir komedi olmayı başaramayan Ay Lav Yu Tuu, yine de 600 binin üzerinde izleyici çekti. Sermiyan Midyat’ın yakın tarihte sinema perdesine yeni bir projeyle gelip gelmeyeceğini henüz bilmiyoruz ancak çıtayı tekrar yükselişe geçirebilecek mi, bu merak konusu.

 

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış, ilk yorumlayan sen ol.