Sessiz Sinema Günleri Başlıyor

Sessiz Sinema Günleri Başlıyor

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Sessiz Sinema Günleri 5-9 Aralık 2018 tarihleri arasında sinemaseverler ile buluşmaya hazırlanıyor.

Film arşivciliği, teknoloji, dijitalleşme gibi konuları yakın plana alan festivalde her sene olduğu gibi canlı müzik eşlik edecek. Türkiye’deki ilk ve tek film festivali olarak beşinci yılını kutlamaya hazırlanan festivalin bu seneki programında Diva Filmleri bölümünde, sinemanın erken döneminin yıldızlarından Danimarka asıllı oyuncu Asta Nielsen’ın filmleri izleyici ile buluşacak. Festivalin merak uyandıran bölümlerinden biri de Fransız avangart sinemasına ayrılan seçki, Cinémathèque Français ve Fransız Kültür Merkezi desteğiyle gerçekleşiyor. Festivalin bu yılki ana teması kapsamında, 20. yüzyıl başlarında tüm üretim ve yaşam biçimlerini dramatik biçimde değiştiren teknolojik sıçramayı ortaya koyan, farklı Avrupa ülkelerinden kısa metraj belge filmlere AOW Productions işbirliği ve Yeşim Tabak küratörlüğündeki gösterimde yer veriliyor. Ayrıca bu seneki festivalde Sovyet sinemasına da ilk kez yer verilecek.
Festivalin her yıl büyük ilgi gören bir diğer bölümü ‘Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler’ de bu yıl da oldukça önemli gösterimler geçekleşiyor. Festivalin danışmanlarından ve aynı zamanda Cinema Ritrovato direktörü Mariann Lewinsky, EYE Filmmuseum küratörü Elif Rongen-Kaynakçı ve tarihçi Saadet Özen küratörlüğünde hazırlanan bölümde, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasına tarihsel görüntülerden bakış atılıyor. 

Yorumlar