Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi Ve Sonsuza Dek Film Afişi

Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi Ve Sonsuza Dek Filmi Eleştirisi

Film Detayları Eleştiri

Sevdiğim Tüm Erkeklere serisinin üçüncü filmi olan Şimdi ve Sonsuza Dek; Netflix'te gösterime girdi.

Serinin üçüncü filmi sevgililer gününden bir gün önce Netflix’te yerini aldı. Kitaplardan uyarlama olan bu serinin giderek okuyucu kitlesini üzdüğünü düşünüyorum. O yüzden bağımsız bir film serisi olarak görüp kendimi üzmemeyi tercih ediyorum. Uyarlamalar büyük bir kumar, hele ki seri olanlar...
İlk iki film hakkında fikri olmayanlar için bahsetmek gerekirse başrolümüz Lara Jean; tam bir romantik âşık. Bir aşk filminin içinde yer almayı hak edecek birisi varsa “o dünyada”  o da Lara Jean. Utangaç, sevimli, çalışkan, minnoş bir kız. LJ sevdiği erkeklere açılamadığı için onlara mektup yazıp sonsuza kadar dolabında saklamayı planlayan bir platonik âşık. Normalde o mektuplar saklı kalacaktı ama yaşanan küçük bir olay işleri berbat etti. İlk iki filmi uzun uzun anlatmaya gerek yok. İlk filmde mektuplar sahiplerine gider, olaylar olur, Peter ve LJ sevgiliymiş gibi davranmak üzere bir anlaşma yaparlar. İkinci filmde LJ’nin aklını başından alan zeki, kültürlü aşkı John mektubunu alır ve LJ’nin kapısına gelir. Peter, LJ, John aşk üçgenini izleriz. Üçüncü filmde ise lise sonda olan Lara Jean bir karar vermek zorundadır. Gideceği üniversite ilk görüşte âşık olduğu NYU mu olacaktır yoksa beraber gelecek hayali kurduğu Peter’a yakın bir üniversite mi?

Film serisinde açıkçası en iyi film ilk filmdi. Hem dünya kurulumu hem de işleyiş olarak daha gerçekçiydi. Devam filmleri; yüksek ihtimalle izleyici kitlesinin yaşlarının küçük olmasından dolayı, daha çocukça ele alınmaya başladı. Lara Jean’in hayal, düşünce dünyasında yaşananlara şahit olduğumuzdan dolayı masalsı bir havası var filmin. Tatlı bir gençlik rüyası havası katılmış seri gitgide Lara Jane özeline giriyor gibi geldi bana. Film Peter- Lara Jean ilişkisinden ziyade, Lara Jean’ın kendini bulma ve keşfetme serüveniydi. Daha önceki filmlerde çok tatlı tam olarak “aşk filminde yaşanır bu olanlar” diyeceğimiz sahneler vardı. Bu filmde olmaması beni üzdü, belki lise son olmanın, büyümenin gerçek hayata geçiş dönemi olduğunu vurgulamak için yazmamışlardır. Romeo ve Juliet, ilk görüşte aşk, tatlı ilk tanışma gibi konulara değinmek istemişler ama önceki aşk sahnelerini geçememişler. Lara Jean’in hayatı dağıldığı anda odasının karman çorman olmasını ve hayatında bir şeyleri düzene sokmaya çalışırken kurabiye yapmasını ve o planlardaki kadrajın içini çok düzenli doldurmalarını ilk filmden beri çok seviyorum. Bu filmde tatlı olan bir nokta da Kitty’nin erkek arkadaş edinmesiydi. Sinir, gıcık bir ergenin bir erkekle ilk duygusal bağı kurduğu an. O cadıyı öyle bir hale getirdi ki keyiflendim izlerken. Hala ablaları Margot’a alışabilmiş değilim. Çok büyük, çok uzak, çok donuk geliyor o aile içine. Belki bize hiç göstermedikleri anneleri gibidir Margot. 

Neyse toparlayalım. Çerez niyetine izlenebilecek bir film Sevdiğim Tüm Erkeklere: Şimdi ve Sonsuza Dek.  Böyle kardeşinizi yanınıza alıp “ay hadi beraber film izleyelim” deyip açıp izleyebilirsiniz. Gençlik filmi sevenler de hazır yasaklar da varken açıp izleyebilirler. Sevdiğiniz, sevildiğiniz güzel günleriniz olsun. 

Yorumlar