Shazam! 6 Güç Film Afişi

Shazam! 6 Güç Filmi Eleştirisi

Son zamanlarda başarılı olan DC filmlerinde ilginç bir ortak nokta var.

Aquaman gibi gişeyi alt üst eden görsel bir şaheserin yönetmen koltuğunda oturan James Wan da ( Testere), Shazam! 6 Güç’ün yönetmeni David F. Sandberg (Işıklar Sönünce ve Annabelle: Kötülüğün Doğuşu) de korku filmlerinden geliyor. Karanlık hikâyeleri anlatma konusunda usta olan bu iki ismin rengârenk ve umut dolu hikâyeler için neden kamera arkasına geçtiğini birkaç DC filmi sonrasında anlayacak gibiyiz.
Temel Marvel ve DC filmlerinin farklarını yeniden sıralamaya hiç gerek yok. Ama temel olarak Marvel karakterlerinde gerçeklik ararken, DC daha fazla efsanevi karakterlerle ilgileniyor. Ve mekân seçimleri de ona göre şekilleniyor.
Shazam, hem üçünü efsanevi kralların adlarının baş harflerinden alıyor hem de kapılar sayesinde geçiş yaparak gücün ortaya çıktığı ve bir neci saklandığı büyülü, sığınak evrenine geçebiliyor. Süleyman’ın bilgeliği, Herkül’ün gücü, Atlas’ın dayanıklılığı, Zeus’un görkemi, Aşil’in cesareti ve Merkür’ün hızına sahip olan kahramanımız, baş harflerin birleşimiyle S.H.A.Z.A.M olarak sahnede adını alıyor. ”Shazam” aslında 3.000 yıllık bilge bir büyücünün adı.Büyücünün 5 kardeşi, 7 ölümcül günahı temsil eden canavarlar tarafından öldürülmüştür. Büyücü de bir şekilde onları yakalayıp sığındığı tapınağında onları esir etmiştir. Ancak, büyücünün gücü zayıflamaktadır ve en kısa zamanda yerini alacak temiz bir kalbe, ruha ve sağlam iradeye sahip birisine ihtiyacı vardır. 14 yaşında ki yetim çocuk Billy Batson, büyücünün aradığı nitelikte bir çocuktur. Yorgun büyücü, bütün güçlerini Billy’e verir ve toz haline dönüşür.
Billy Batson’a can veren iki oyuncu da gayet iyi. Asher Angel ve çizgi romanla özdeşleşen Zachary Levi yerinde tercihler olmuş. Levi, çocuksu saflığı, neşe ve eğlenceyi bir araya getirerek güçlerini yeni keşfeden bir çocuğun sıklıkla tecrübe ettiği kendine güvenden paniğe geçişi başarılı bir şekilde yansıtıyor.
2009 yapılı Sherlock Holmes filminin Lord Henry Blackwood’u ( Mark Strong) yeniden kötü adam olarak karşımıza çıkıyor. Gayet başarılı bir oyunculuk sergilemesine rağmen Shazam’ın Dr. Thaddeuol Sivena’sı ( Mark Strıng) biraz ihmal edilmiş bir karakter. Billy’in Shazam’a dönüşümü üzerinde çok fazla zaman harcandığı için Sivana’nın motivasyonları havada kalıyor, seyirciye geçemiyor.
Deadpool ‘un esprilerini seven kitlenin Shazam’ın komikliğinden de zevk alacağının garantisini veremesek de Shazam! 6 Güç güzel vakit geçirmenizi sağlayacaktır.
İyi seyirler…

Yorumlar