Siccin 6 Film Afişi

Siccin 6 Filmi Eleştirisi

Siccin serisinin altıncı filmi vizyona girdi.

 Alper Mestçi’nin yazıp yönettiği korku serisi Türk korku sinemasının en başarılı örnekleri arasında. Korku filmi severlerin takdir ile izlediği filmlerin üzerine yapılmış haklı eleştiriler de yok değil elbette.   
Film, serinin diğer filmlerine oranla daha başarılı ve sizi ürkütmekle kalmıyor. Sizi gerçekten korkutuyor da. Film, hikayesel olarak standart korku hikayelerinin dışına çok da çıkmasa da kendi içerisinde tutarlı bir yapıya sahip. İslami korku unsurlarını içermesi Müslüman izleyici üzerinde daha büyük bir etki yaratmakta da faydalı oluyor tabii ki. 
 
Yapımcıların korkutma konusundaki iddiası büyük. Korkmayana ödül vermeye varan bir iddia bu. Haberleri okuyorsunuz. Açık konuşmak gerekirse bu denli bir söyleme gerek var mı emin değilim. Neticede iyi bir PR olsa da korku sineması artık dünyada da kabul gördüğü üzere basit bir korkutma amacı güderek yapılmıyor. İçerisinde bir felsefe olup olmaması meselesi üzerine öbür yazılarımda da bahsetmiştik bolca. Filmin içerdiği mesaj kısır. Sanatsallıktan uzak. 
 
Görüntüler benzerlerinin ötesinde yarattığı atmosfer ile sizi iddialı bir adrenalin tufanına sokuyor. Gölgeler, ışık detayları lezzetli ancak ses kullanımı için aynısını söylemek güç.   
Sözün özü korku sineması dendiğinde ülkemizde ileri gelen işlerden biri olmuş bir serinin son filmi olarak karşımızda duran film; size keyifli zaman geçirtebilir ancak beklentinizi dengelemek ve basın, sosyal medya gibi mecralarda yapılan PR propagandalarına çok fazla kapılmamak en iyisi gibi duruyor. Ülkemizde daha iyi işlerin de yapılacağına olan inancımız tam olarak şimdi önümüze konmuş olan ürünleri değerlendirip daha iyileri için çalışmak gereklidir. 
 
Korku severler için adrenalin yüklü saatler dilerim. 

Yorumlar