Sinema Evde: İKSV, BluTV, Başka Sinema

Sinema Evde: İKSV, BluTV, Başka Sinema

Koronavirüs salgını süresince filmler evimize gelmeye devam ediyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında sinemaların kapatılmasının ardından karantina günlerinde vatandaşların imdadına evlerimize gelen sinema hizmetleri yetişiyor. Bu hizmetlere ülkemizde son günlerde yenileri eklendi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İstanbul Bienali kapsamından kısa filmler online olarak izlenebilecek. Her cuma iki sanatçıya ait kısa filmler bienal.iksv.org adresinden izlenebilecek. Filmler 7 gün boyunca erişime açık olacak.

Uluslararası Deneysel Film Festivali Her Gün Bir Film Yayınlayacak

İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali adını taşıyan İstanbul Experimental; Screening Room adı verilen uygulaması üzerinden arşivinden bir filmi her gün izleyiciye ulaştıracak. Üstelik her gün yayınlanacak olan deneysel filmlerin yönetmenleri ile canlı yayında söyleşiler düzenlenecek. Bu gösterim ve söyleşilere İstanbul Experimental’in web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Başka Sinema; BluTV’ye Geliyor

Sinemanın evde hayatına devam etmesi sürecindeki bir diğer önemli gelişme ise BluTV cephesinden geldi. Ülkemize dünya çapında ses getirmiş ödüllü festival filmlerini getiren ve özellikle bağımsız filmleri seven kitleye nefes aldıran Başka Sinema; BluTV ile bir anlaşma yaptı. Buna göre Başka Sinema’nın elinde bulunan ancak vizyona giremeyen filmler BluTV üzerinden erişime açılıyor. Filmleri bilet bedelini ödeyerek izleyebilirsiniz. Üstelik bilet parasının bir kısmı bağımsız sinemalara gidecek.

Yorumlar