10 Türk Filmi Adana Film Festivali'nde

10 Türk Filmi Adana Film Festivali'nde
Bu sene 24.'sü düzenlenen Adana Film Festivali'nde 10 Türk filmi 17  dalda Altın Koza Ödülü için yarışacak.Festival yeni ve zengin içeriğiyle, sinema sanatına katkı sağlamak üzere, 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihlerinde gerçekleşecek.Uluslararası Adana Film Festivali’yle ilgili kamuoyunu bilgilendirmek üzere düzenlenen basın toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Başkan Sözlü, Vizyon Sahibi Yönetmen Ödülünün Nijerya asıllı Amerikalı Andrew Dosunmu’ya verileceğini açıkladı.Ünlü edebiyatçı Yaşar Kemal'in hayatını konu alan Yaşar Kemal Efsanesi isimli belgeselin de ilk kez seyirciyle buluşacağını aktaran Başkan Sözlü, onur ödüllerinin ise Temel Gürsu, Hümeyra, Sami Şekeroğlu, Şemsi Ünkaya ve Arif Keskiner'e verileceğini kaydetti. SİYAD – Sinema Yazarları Derneği jürisi de En İyi Film Ödülü verecek. Ödül, Altın Koza Heykeli ve 350.000 TL olarak belirlendi.  Ulusal Uzun Metraj Yarışma Jürisi Erden Kıral (Başkan), Algı Eke, Hüseyin Karabey, Fırat Yücel, Murat Hasarı, Uğur İçbak, Selma Güneri’den oluşuyor.
 
5 KATEGORİDE ALTIN KOZA 
 
 Festival boyunca 4 sinemaya ait 9 salonda film gösterimleri gerçekleştirilecek. Adanalılar bu filmleri ücretsiz izleyebilecek. Adana Film Festivali’nde 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri dağıtılacak.  Adana Film Festivali’ni, dünya genelinde bilinen bir sinema organizasyonu haline getirmeye yönelik özellikler taşıyor. 5 ana kategoride Altın Koza Ödülleri’nin dağıtılacağı festivalin uluslararası bölümleri bu yıl en az ulusal yarışmalar kadar ilgi görecek, sinema dünyasının dikkatini çekecek.
 
FESTİVAL'İN YARIŞMALI KATEGORİLERİ
 
Türk Sineması’na uzun yıllardır en büyük katkıyı veren Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Uluslararası Öğrenci Filmleri Yarışması ve Adana Kısa Film Maratonu.Her bir yarışma kategorisinin farklı dallarıyla birlikte, eserler toplam 30 dalda Altın Koza Ödülü’nü kazanmak için jürinin ve halkın beğenisine sunulacak.Festivalin bir diğer önemli bölümünde ise Dünya Sineması ile Türk Dünyası ve Türk Sineması seçkilerinden oluşan özel gösterimlere yer verilecek, atölyeler, konserler ve sergiler gerçekleştirilecek.
 
YARIŞMA FİLMLERİ
 
-Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok/Yönetmen: Onur Ünlü
-Buğday/Yönetmen: Semih Kaplanoğlu
-Daha/Yönetmen: Onur Saylak
-Eksi Bir/Yönetmen: Orhan Oğuz
-İşe Yarar Bir Şey/Yönetmen Pelin Esmer
-Kar/Yönetmen: Emre Erdoğdu 
-Körfez/Yönetmen: Emre Yeksan
-Murtaza/Yönetmen: Özgür Sevimli
-Sofra Sırları/Yönetmen: Ümit Ünal
-Taş/Yönetmen: Orhan Eskiköy

İlginizi Çekebilecek Haberler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.