En İyi Çağan Irmak Filmleri - Cinedb

Modern Türk sinemasının en ünlü yönetmenlerinden olan, klasik sinema dilini ve ülkemizdeki sinemasever ailelerin favorisi olan Yeşilçam’ı andıran temaları işleyen ve bu sayede milyonlarca insanı ağlatmayı başaran Çağan Irmak bugün 49 yaşında! Usta yönetmenin doğum gününü kutluyor ve filmografisinden seçtiğimiz ve eğer henüz izlemediyseniz mutlaka zaman ayırmanız gereken en iyi 5 filmine yer veriyoruz.

5. Ulak (2008)

5. Ulak (2008) loading
Çağan Irmak’ın ilk filmleri arasında sayabileceğimiz ve kendi yazıp yönettiği Ulak filmi; Çetin Tekindor, Yetkin Dikinciler, Timur Acar, Cemal Hünal gibi oyuncuların performansları ile akıllarımıza kazınmıştı. Ulak; tarz olarak Irmak’ın neredeyse bütün filmografisinden farklılık gösteriyor ve aradan sıyrılıyor. Bilinmeyen bir zamanda ve bir yerde çıkagelen bir gezginin anlattığı hikayeler ve bu hikayelerin köy halkı üzerindeki etkilerini anlatan fantastik bir denemedir Ulak filmi.
 

4. Issız Adam (2008)

4. Issız Adam (2008) loading
Çağan Irmak’ın Ulak’tan bir sonraki filmi olan ve tarz olarak aslında ne kadar geniş bir skalaya sahip olduğunu ispat eden yapımı Issız Adam. Bu filmin senaryo koltuğunda da yine alıştığımız gibi Çağan Irmak bulunuyor. Irmak bu filmde Ulak’ta da birlikte çalıştığı Cemal Hünal ile yola devam etti ve Cemal Hünal ile Melis Birkan’ın canlandırdığı karakterler aradan geçen 11 senede birer aşk ikonu haline geldiler.

Modern yaşamdan kendini izole etmiş bir karakterin, bir kıza aşık olduktan sonra yaşadıklarını konu alan ve oldukça gitgelli bir ilişkiyi anlatan Issız Adam filmi listemizin dördüncü sırasında.

 

3. Unutursam Fısılda (2014)

3. Unutursam Fısılda (2014) loading
Çağan Irmak filmlerinde bolca güzel müzik duymaya hepimiz alışkınız elbette, özellikle eski dönem şarkıları. Ancak Unutursam Fısılda tam anlamıyla bir müzikal havasında geçiyor. Film için Kenan Doğulu’nun özel besteler yaptığını da eklemek gerek.

Şarkıları hala unutulmayan, Farah Zeynep Abdullah ve Hümeyra’nın mükemmel oyunculukları ile zirve yapmış ve insanlara eşsiz bir nostaljik deneyim yaşatan Unutursam Fısılda; Çağan Irmak’ın en özel filmleri arasında.


Unutursam Fısılda; ablasının şiirlerini çalarak ailesinden kaçan ve İstanbul’da erkek arkadaşının yardımı ile ünlü bir şarkıcı haline gelen Ayperi’nin ve ablasının hayat öyküsünü anlatıyor.

 

2. Dedemin İnsanları (2011)

2. Dedemin İnsanları (2011) loading
Babam ve Oğlum’un ardından Çağan Irmak’ın Çetin Tekindor ile harikalar yarattığı ve artık kendisini tamamen “kült” Çağan Irmak oyuncusu olarak tanıttığı filmi Dedemin İnsanları. Oldukça dokunaklı bir aile hikayesi olarak Dedemin İnsanları; ilhamını Çağan Irmak’ın kendi hikayesinden alıyor. Göçmenlik özellikle de zorunlu göç üzerine çok iyi kurulmuş bir iskeleti olan hikaye muazzam oyunculuk performansları ile de birleşince Dedemin İnsanları en unutulmaz Çağan Irmak filmlerinden birisi oluyor.
 

1. Babam ve Oğlum (2005)

1. Babam ve Oğlum (2005) loading
Hakkında çok fazla söze gerek olmayan; Çağan Irmak’ın üçüncü sinema filmi Babam ve Oğlum. İnsanların Çağan Irmak’ı tanıdığı film diyebileceğimiz Babam ve Oğlum; sahneleri ve replikleri ile en akıldan çıkmayan yerli filmlerden birisi. Milyonlarca insanı gözyaşına boğan film Çetin Tekindor, Hümeyra ve Fikret Kuşkan’ın oyunculukları ile mükemmel bir hal alıyor ve bu oyuncular da bu filmden itibaren Çağan Irmak’a kariyeri boyunca eşlik ediyorlar.

Türk sineması hakkında konuşan herkesin farklı ve özel bir yer ayırdığı Babam ve Oğlum filmi Çağan Irmak’ın sinema tarzını da hem gösteren hem de oturtan yapımdır.

 

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.