Geçmişten Günümüze Türk Sineması - Cinedb

avatar
Anonim Editör

Sultan Abdülhamit döneminde (1896) Yıldız Sarayı' nda yapılan ilk sinema gösterimiyle başlayan sinema tarihimizde dünden bugüne neler oldu, nasıl bu noktaya geldik? İşte bu sorular ve daha fazlasının cevabı.

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ loading
Sinema gösteriminin yapıldığı ilk mekan: Yıldız Sarayı (1896). İlk sinema gösterimi Sultan Abdülhamit döneminde, Bertrand adlı Fransız hokkabaz tarafından padişah ve ailesine Yıldız sarayında gösterilmiştir. 

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ loading
Sinema gösteriminin yapıldığı ilk mekan: Yıldız Sarayı (1896). İlk sinema gösterimi Sultan Abdülhamit döneminde, Bertrand adlı Fransız hokkabaz tarafından padişah ve ailesine Yıldız sarayında gösterilmiştir. 

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ

1. İLK FİLM GÖSTERİMİ loading
Sinema gösteriminin yapıldığı ilk mekan: Yıldız Sarayı (1896). İlk sinema gösterimi Sultan Abdülhamit döneminde, Bertrand adlı Fransız hokkabaz tarafından padişah ve ailesine Yıldız sarayında gösterilmiştir. 

2. İLK SİNEMA SALONU

2. İLK SİNEMA SALONU loading
Halka açık ilk film gösterisi, Galatasaray'da, Hammalbaşı Sokak'taki Avrupa Pasajı'nın 7 numaralı yerinde, Polonya Yahudisi Sigmund Weinberg tarafından gerçekleştirildi. (1896-1897).
Sürekli film gösterilen ilk salon Beyoğlu'nda Sigmund Weinberg tarafından Cinema Pathe adıyla açıldı (1908).
1908'de Sigmund Weinberg tarafından Tepebaşı'nda (bugünkü TRT Tepebaşı stüdyoları) açıldı. Pathe Sineması, 1916'da Belediye, 1918'de Amphi (Amfi), 1924'te Asri Sineması, 1941'de Ses Sineması adlarını alarak uzun süre sinema salonu olarak kullanıldı. Daha sonra Şehir Tiyatroları Komedi Bölümü oldu. 1958'de kullanılmayacak denli yıprandığından yıktırıldı. 

3. İLK TÜRK FİLMİ

3. İLK TÜRK FİLMİ loading
Fuat Uzkınay, 14 Kasım 1914’te;  Ayastefanos’taki Türk Abidesinin Yıkılışı filmini çekti.

4. ÖZGÜN SENARYOLU İLK TÜRK FİLMİ

4. ÖZGÜN SENARYOLU İLK TÜRK FİLMİ loading
Muhsin Ertuğrul’un 1922 yılında çektiği, İstanbul'da Bir Facia-yı Aşk aynı zamanda Beyaz Rus Anna Mariyeviç'in oynadığı “Mediha” ile Türk sinemasındaki ilk hayat kadını tipidir. Çekimleri sırasında tutucu grupların saldırısına uğrayarak taşlanan bu film aynı zamanda sinemamızın ilk polisiyesidir.

5. İLK RENKLİ TÜRK FİLMİ

5. İLK RENKLİ TÜRK FİLMİ loading
Muhsin Ertuğrul’un 1953’te çektiği 'Halıcı Kız', ilk renkli film olmasının yanı sıra, 20 yıldan uzun bir süre Türk sinemasında önemli yere sahip olan Muhsin Ertuğrul'un son filmi olması nedeniyle de çok önemlidir. Suna Pekuysal, Sadri Alışık, Şükran Güngör, Münir Özkul'un rol aldığı film, patronunun oğlunun tecavüzüne uğrayan halı dokuma tezgâhında çalışan 'Güllü'nün dramını hikâye ediniyor. 

6. İLK KÖY FİLMİ DENEMESİ

6. İLK KÖY FİLMİ DENEMESİ loading
Muhsin Ertuğrul’un yönetip Nazım Hikmet Ran’ın yazdığı ve Cemal Reşit Rey’in müziklerini yaptığı 1935 yapımı, Aysel Bataklı Damın Kızı filmi oldu. Aynı zamanda Türk sinemasında kamera karşısına çıkan ilk çocuk oyuncu, Aysel'in çocuğu rolündeki Ergun Köknar.

7. İLK UZUN METRAJLI TÜRK FİLMİ

7. İLK UZUN METRAJLI TÜRK FİLMİ loading
1916’da savaş nedeniyle Sigmund Weinberg’in yarıda bıraktığı Himmet Ağa’nın Izdivacı filmini Fuat Uzkınay tamamladı. Filmin oyuncuları Arşak Benliyan, Behzat Butak, Ahmet Fehim, Galip Arcan, İsmail Zahit, Kemal Emin Bara, Hakkı Necip Ağrıman, Ömer Aydın, Behzat Haki filmin yönetmeni Fuat Uzkınay'a "Vatanımızın bize ihtiyacı var. Biz şehit olmak için cepheye gidiyoruz" diyerek seti terk edip, Çanakkale Savaşı'ndan şehit olmadan dönmesi üzerine 'Himmet Ağa'nın İzdivacı'nın çekimleri Birinci Dünya Savaşı'nın bitimiyle 1918'de tamamlandı.

8. YURT DIŞINDA ÇEVRİLEN İLK TÜRK FİLMİ

8. YURT DIŞINDA ÇEVRİLEN İLK TÜRK FİLMİ loading
1917'de Celal Esat Erseven'in bir Faust uyarlaması olan Koruyan Ölü, yurtdışında çevrilen ilk Türk filmidir.

9. İLK TARİHSEL FİLM DENEMESİ

9. İLK TARİHSEL FİLM DENEMESİ loading
1918’de Sedat Simavi’nin filmi, Alemdar Vak'ası Yahut Sultan Selimi Sâlis’in çekimleri yarım kalmıştır.

10. İLK OPERA TÜRÜNDEKİ FİLM

10. İLK OPERA TÜRÜNDEKİ FİLM loading
Senaryosunu Mümtaz Osman takma adıyla Nâzım Hikmet'in yazdığı Muhsin Ertuğrul'un yönettiği Karım Beni Aldatırsa filmi.

11. İLK SESLİ TÜRK FİLMİ

11. İLK SESLİ TÜRK FİLMİ loading
İstanbul Sokaklarında sessiz çekilip dublajı sonradan yapıldığı için ilk sesli film sayılır. 1931’de  Muhsin Ertuğrul tarafından çekilen film aynı zamanda ilk ortak yapımdır. Türk, Mısır, Yunan ortak yapımı olan filmin seslendirme işlemi Paris'teki Espinay Stüdyoları'nda yapılmış, Semiha Berksoy'un seslendirdiği şarkıları dolayısıyla ilk şarkılı film olma özelliğini kazanmıştır. Semiha Berksoy, T.Galip Arcan gibi Türk oyuncuların yanı sıra Mısırlı Azize Emir, Yunanistanlı Gavrilides başrolleri paylaştılar. dönemin yüksek maliyetli filmleri arasında yer alan film, iki kardeşin aynı kadına aşık olması üzerine hayatlarının mahvolmasını anlatıyordu.

12. SANSÜR UYGULANAN İLK TÜRK FİLMİ

12. SANSÜR UYGULANAN İLK TÜRK FİLMİ loading
1919 yılında çekilen Ahmet Fehim’in filmi Mürebbiye.

13. İLK GÜLDÜRÜ TİPİ

13. İLK GÜLDÜRÜ TİPİ loading
1921'de dönemin ün yapmış güldürü sanatçısı Şadi Fikret Karagözoğlu, Bican Efendi Vekilharç adlı 22 dakikalık kısa filmiyle ilk güldürü tipini yarattı. 

14. İLK MASAL FİLMİ

14. İLK MASAL FİLMİ loading
1970’te çekilen başrolünde Zeynep Değirmencioğlu’nun yer aldığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler filmi.

16. İLK KURTULUŞ SAVAŞI FİLMİ

16. İLK KURTULUŞ SAVAŞI FİLMİ loading
Vedat Örfi Bengü’nün 1923 yapımı filmi Ateşten Gömlek, Atatürk'ün emriyle Türk asıllı ilk kadın oyuncuları Bedia Muvahhit'le Neyyire Neyir’i kamera karşısına çıkarmıştır.

17. İLK KADIN YÖNETMEN

17. İLK KADIN YÖNETMEN loading
Cahide Sonku, tartışmalı bir konu da olsa 1951’de, Vatan ve Namık Kemal'de yapımcılık yaparak Türk sinemasının ilk kadın yapımcısı oldu. Söz Bir Allah Bir'le sinema oyunculuğuna başlayan Cahide Sonku, Türk sinemasının ilk kadın yıldızı oldu.

18. İLK FİLM YARIŞMASI

18. İLK FİLM YARIŞMASI loading
1934 yılında Cumhuriyet Gazetesi ile İpek Film Şirketi'nin ortaklaşa düzenledikleri "senaryo müsabakası. Şevket Süreyya Aydemir bu yarışmanın ilk birincisi olur. 

19. DERGİ YARIŞMASI SONUCU SEÇİLEN İLK OYUNCULAR

19. DERGİ YARIŞMASI SONUCU SEÇİLEN İLK OYUNCULAR loading
Ayhan Işık, Belgin Doruk ve Mahir Özerdem (1951) 

20. TÜRK SİNEMASININ İLK JÖNÜ

20. TÜRK SİNEMASININ İLK JÖNÜ loading
Suavi Tedü.

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.