Korku Filminin İnsan Üzerindeki Etkileri - Cinedb

loading
1.  İzlenen 90 dakikalık bir korku filmi insan vücudunda 113 kalorilik bir kayba sebep oluyor. Dr. Richard Mackenzie’a göre, bu iki değişken arasında bir korelasyon var. Dr. Richard Mackenzie, nabız hızı arttıkça vücuda pompalanan kanın arttığını belirtirken, bunun da vücutta oluşan adrenalin miktarını yükselttiğini belirtiyor ve ekliyor; oluşan adrenalin, metabolizmayı hızlandırarak kalori yakılmasını sağlıyor.

loading
2. Viyana’da Candman’i izlemeye gidenler ve daha nötr bir film izleyenlerin filmden sonra koltuk altlarını bir mendille silmeleri istendi. Hormonların etkisiyle vücut kokusunun değiştiği gözlemlendi.

loading
3. Concordia Üniversitesindeki psikologlar, korku filmi izlerken izleyicilerin beyninde neler olduğunu incelediler ve beynin amigdala, hipokampüs ve hipotalamus gibi önemli bölgelerinde adeta tehlike çanları çaldığını keşfettiler. Popular Science‘da yayımlanan araştırmanın sonuçlarına göre San Dego’da MindSign isimli bir nöropazarlama şirketi, MRI tarama yöntemini kullanarak, daha kaliteli korku filmleri çekilebilmesi için Hollywood’a veri sağlıyor. Film fragmanları kullanılarak MRI aktiviteleri ölçülüyor. Ölçülen değerlerin vardığı sonuca göre bu teknikle bireylerin yalan beyanda bulunma olasılıkları ortadan kaldırılmış oluyor. Belli korku tepkilerinde amigdalanın adeta ışıldadığı tespit ediliyor.

loading
4. Coventry Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kontrol grubunun lökosit seviyeleri ile Teksas Katliamı (The Texas Chainsaw Massacre) filmini izleyen gönüllü grubunun lökosit seviyeleri karşılaştırıldı. Gönüllü grubunun kanındaki lökosit oranının kontrol grubununkinden çok daha fazla olduğu görüldü.Ayrıca gönüllü grubunun kan basıncı ve hemoglobin konsantrasyonları da daha yüksekti. Bu sonuçlara göre korkunç bir film izlemenin bağışıklık sistemini devreye soktuğu anlaşılıyordu.Lethbridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Javid Sadr, vücudumuzun bir korku filmine verdiği tepki ile gerçek bir duruma verdiği tepkinin nerdeyse aynı olduğunu ileri sürdü.

loading
5. Korku filmi izlemenin insanların ruh hallerini iyileştirdiğini iddia etmesiydi. Bu konuda ise Margee Kerr (sosyolog ve korku araştırmacısı) şunları söylüyor: “İş arkadaşlarım ve benim yaptığımız araştırma, dışarıdan gelen negatif uyarıcıların insanların ruh hallerini değiştirdiğini ortaya koydu. İnsanlar, korkunç bir deneyimden sonra daha az endişeli ve daha az hayal kırıklığına uğramış hissediyorlar.”








Kaynak

İlginizi Çekebilecek Listeler

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamıştır.